Michał Zdunik: odchodzenie matki to uniwersalne doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 20:00
- Każdy z nas będzie musiał się z tym konfrontować. Poprzez takie teksty jak "Matka odchodzi" gdzieś się na to przygotowujemy. Chcieliśmy wybić ten uniwersalny aspekt tego doświadczenia, co było dosyć karkołomne, bo książka Różewicza powstała jednak w jakimś określonym kontekście historycznym i kulturowym; mówi o II wojnie światowej, o sytuacji brata Janusza i początkach pisarskich Różewicza – mówił w Dwójce Michał Zdunik. W niedzielę (28.05) premiera reżyserowanego przez niego słuchowiska "Matka odchodzi".
Maja Komorowska i Łukasz Borkowski w słuchowisku Matka odchodzi
Maja Komorowska i Łukasz Borkowski w słuchowisku "Matka odchodzi"Foto: PR

Matczyność i synostwo

Data tej premiery nieprzypadkowo zbiega się z obchodzonym 26 maja Dniem Matki. Tom poetycki Tadeusza Różewicza, na podstawie którego powstało słuchowisko, wiąże się bowiem ściśle z doświadczeniem synostwa.

- "Matka odchodzi" jest o braku matki. A my zdecydowaliśmy się na obecność matki; na podarowanie jej do wygłoszenia niektórych kwestii, które u Różewicza wygłasza syn i są one głosem samego autora. Mam wrażenie, że dzięki temu, może nie jakoś bardzo jawnie, ale rodzi się taki obraz syna, który mówi trochę matką i matki mówiącej trochę synem. To się troszeczkę przenika. A im jestem starszy, tym częściej myślę o tym, ile w nas jest nas, a ile zapisanych osób, które spotykamy na swojej drodze - opowiadał Łukasz Borkowski, współautor adaptacji i zarazem odtwórca roli syna.

Więź na całe życie

Jego zdaniem, matki czy ogólnie rodziców po ich odejściu nigdy tak do końca się nie żegna. - Im dalej w życie, tym bardziej człowiek się orientuje, że ma coraz więcej cech, które go denerwowały i z którymi walczył w okresie dojrzewania i życia w bliskości z rodzicami. Nagle się okazuje, że mamy to samo albo bardzo podobnie. Choćby z tego względu myślę, że matki, rodzice są przy nas przez całe życie. Nie mówiąc już o metafizycznym aspekcie tej historii - podkreślał gość Dwójki.

Ważną bohaterką słuchowiska "Matka odchodzi" - jako ona, a nie tylko jako matka Tadeusza - jest też Stefania Różewicz. - Jak już znamy biografię Różewicza i wczytamy się w książkę, to Różewicz tę biografię matki zaciemnia; nie mówi wszystkiego, tylko to, co chce powiedzieć. W zasadzie znamy ją tylko z tej figury matczyności, figury ich relacji między sobą - tłumaczył Michał Zdunik, reżyser i współautor adaptacji.

Posłuchaj
28:43 2023_05_24 17_29_50_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Michał Zdunik i Paweł Borkowski przed premierą słuchowiska "Matka odchodzi" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Premiera słuchowiska "Matka odchodzi" na antenie Programu 2 w niedzielę (28 maja) o godz. 19.00.

Maja Komorowska zaprasza na premierę słuchowiska:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Michał Zdunik (reżyser słuchowiska "Matka odchodzi", współautor adaptacji), Łukasz Borkowski (odtwórca roli syna w słuchowisku "Matka odchodzi", współautor adaptacji)

Data emisji: 24.05.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Przemysław Stippa i Tadeusz Różewicz. Na przekór inflacji słów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 18:00
- Wydaje mi się, że dzisiaj ocalającym byłoby mówienie tylko i wyłącznie poezją, tzn. słowami, wersami i czasem kompozycją kilku-, kilkunastu wersów. I to proponował nam Tadeusz Różewicz - mówił w Dwójce aktor Przemysław Stippa, który 29 marca zadebiutuje w TVP Kultura jako reżyser sztuki "Matka odchodzi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jest się z czego cieszyć". Premiera płyty z muzyką do spektaklu "Matka odchodzi"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 18:42
- To wyjątkowy dzień. Po roku wracamy tak pięknie do tematu tego spektaklu w tej pięknej oprawie muzycznej, którą zrobił Tomasz Sroczyński. Sytuacja jest dodatkowo wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w 70-letniej historii Teatru Telewizji muzyka ze spektaklu ma swoje wydawnictwo. I to jeszcze wydawnictwo światowe, pod auspicjami prestiżowego francuskiego wydawcy - mówił w Dwójce Przemysław Stippa o płycie "Mother Departs" z muzyką do wyreżyserowanego przez siebie spektaklu "Matka odchodzi".
rozwiń zwiń