48. FPFF w Gdyni. "W konkursie głównym jest miejsce na różne odcienie polskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 18:00
- Festiwal w Gdyni jest absolutnie wyjątkową imprezą poświęconą kinu polskiemu, a to pojęcie się bardzo komplikuje. To miejsce prezentacji rozmaitych dokonań filmowych z danego roku, a także spotkań twórców i ludzi związanych z polskim kinem, przestrzeń do różnych dyskusji - mówili w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek podczas specjalnej audycji z 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Chłopi wg powieści Reymonta w reżyserii DK Welchman znaleźli się wśród filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 48. FPFF w Gdyni
"Chłopi" wg powieści Reymonta w reżyserii DK Welchman znaleźli się wśród filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 48. FPFF w GdyniFoto: mat. prasowe
  • To gorący czas dla wszystkich polskich filmowców i miłośników rodzimego kina - od 18 do 23 września w Gdyni trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
  • Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych festiwalu.
  • W audycji autorzy szukali odpowiedzi na pytanie o trendy w nowych polskich filmach. Które pokolenie nadaje dziś ton polskiemu kinu, czy w ogóle można mówić o takim zjawisku?

Które filmy zrobią furorę?

Na które filmy czekamy najbardziej, a o których już wiadomo, że nie zrobią furory? Odpowiedzi w pierwszej audycji po wakacyjnej przerwie szukali: Adriana Prodeus, w studiu festiwalowym Polskiego Radia w Gdyni, oraz Piotr Gociek, w studiu Dwójki. - Mamy sporo filmów wracających do bliższej lub dalszej przeszłości, w tym kilka dotyczących wsi. Moim zdaniem najlepszym z nich jest "Kos" Pawła Maślony, a jednym z jego bohaterów jest Tadeusz Kościuszko. Chciałabym również zwrócić uwagę na film "Tyle co nic". To jest debiut Grzegorza Dębowskiego, niezwykle naturalny i swobodny, wciągająca opowieść z bardzo dobrze napisanym scenariuszem - mówiła Adriana Prodeus.

120 filmów walczy o nagrody w trzech konkursach

Podczas festiwalu pokazanych zostanie w sumie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. Filmy będą walczyć o nagrody w trzech konkursach. W Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczy 16 pełnometrażowych filmów fabularnych, w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych o nagrodę będą rywalizować 4 filmy, a w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazło się 25 tytułów. 

Czytaj też:

"Chłopi" mogą być polskim kandydatem do Oscara

Wśród filmów w Konkursie Głównym są "Chłopi" wg powieści Reymonta, którzy być może będą polskim kandydatem do Oscara. - To opowieść, której główną bohaterką jest Jagna, ale tutaj jest taką trochę bezwolną kobietą, która nie ma wpływu na swoje życie. "Chłopi" w tej malarskiej wersji pokazują brutalność zasad panujących na wsi XIX-wiecznej i z początku XX wieku. Upraszczają dzieło Reymonta, ale z pewnością jeszcze wrócimy do tego tematu w kolejnych spotkaniach w Dwójce - powiedziała Adriana Prodeus.

[You Tube NEXTFILMPL]

Obsada (rola wykorzystana w animacji): Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Mateusz Rusin, Maciej Musiał, Julia Wieniawa.

Jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Co roku widzowie FPFF - bardzo często jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także o szereg nagród indywidualnych, rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

[materiały organizatora]


Posłuchaj
27:42 2023_09_19 17_31_23_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Ruszył 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 17.30

mgc/mo

Czytaj także

Dyrektor artystyczna Festiwalu w Gdyni: branża wiąże ze mną duże nadzieje

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 11:04
- Dało mi dużo dobrej energii przekonanie, że to, co robiłam przez ostatnie 20 lat, jest dobrze odbierane, że moją pracą pokazałam, że idę w tym kierunku, którego oczekuje branża. Oni również powiedzieli mi bardzo wyraźnie, że wiążą ze mną duże nadzieje - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Łapińska, nowo powołana dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: honorowe Platynowe Lwy dla Allana Starskiego!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 19:10
Gościem Ryszarda Jaźwińskiego była Joanna Łapińska, niedawno wybrana nowa dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego 48. edycja odbędzie się w dniach 18-23 września. Zdradziła m.in., że honorową nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości dostanie Allan Starski.
rozwiń zwiń