"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 20:00
Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
Jacek Leociak w swojej nowej książce za pomocą tekstu i fotografii odsłania przed czytelnikami zaginione miasto, czyli przedwojenny Muranów
Jacek Leociak w swojej nowej książce za pomocą tekstu i fotografii odsłania przed czytelnikami "zaginione miasto", czyli przedwojenny MuranówFoto: Piotr Molecki/East News
  • 19 kwietnia minęła 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.
  • Duża część warszawskiego getta znajdowała się na Muranowie, który podobnie jak prawie cała stolica został przez Niemców zrównany z ziemią.
  • Prof. Jacek Leociak zdradza, że do poznania tamtych miejsc trzeba wysiłku wyobraźni zbudowanej na wiedzy.

Prof. Jacek Leociak w swojej nowej książce za pomocą tekstu i fotografii odsłania przed czytelnikami "zaginione miasto", czyli przedwojenny warszawski Muranów. To efekt kilkuletniej pracy autora. 

Getto warszawskie i przedwojenny Muranów

Prof. Jacek Leociak powiedział w audycji, że książka przedstawiająca dawny Muranów dotyczy także jego doświadczeń. - Dla mnie osobiście jest to bardzo ważna książka. Od urodzenia jestem związany z Muranowem. Jest więc też głęboko wyrastająca z mojego własnego doświadczenia - powiedział.

- W latach 60. nie zdawałem sobie sprawy, gdzie mieszkam. Mimo że wiedziałem o getcie już w szkole, to właściwie ta historia dotarła do mnie między maturą a pierwszym rokiem studiów - dodał.

Sposób na poznanie przedwojennej Warszawy

Gość Dwójki zdradził, że najlepszym sposobem na poznanie nieistniejących już miejsc jest ciągłe spacerowanie. - Warszawskie doświadczenie getta stanowi niebywałe wyzwanie dla kogoś, kto chce wniknąć w tę historię, dotrzeć do getta i tego, jak ono wyglądało. Nic się nie zachowało i trzeba ogromnej wyobraźni i wiedzy, żeby to samemu sobie zbudować - ocenił.

- Wydaje mi się, że mam w głowie podwójną topografię Muranowa. Bardzo ważne jest też spacerowanie w tej przestrzeni. Przez długie lata, kiedy prowadziłem zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, formą zaliczenia był spacer po getcie. Ta książka powstała właśnie w wyniku spacerowania po Muranowie - zaznaczył prof. Jacek Leociak. 


Posłuchaj
29:04 PR2 2024_04_19-17-29-09.mp3 Prof. Jacek Leociak o "zaginionym Muranowie" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Prof. Jacek Leociak (autor książki "Podziemny Muranów")

Data emisji: 19.04.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Jacek Leociak "Podziemny Muranów" - ślady po warszawskim getcie. Czyta Mariusz Bonaszewski

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 11:00
Niedawno (9 kwietnia) nakładem Wydawnictwa CZARNE ukazała się książka Jacka Leociaka, zatytułowana "Podziemny Muranów". I to jemu właśnie poświęca autor swoje rozważania, dziękując rodzicom, że szczęśliwym zrządzeniem losu zamieszkali na Muranowie. I że tam przyszedł na świat w 1957 roku. Fragmenty książki czytał na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 21:40
To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
rozwiń zwiń