Zbrodnia Hepnarovej. "W Czechach tkwi to do dziś"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 19:00
- Postać Olgi Hepnarovej, i związana z nią tragiczna historia, jest bardzo silnie zakorzeniona w świadomości czeskiej - mówił w Dwójce Petr Kazda, jeden z reżyserów filmu "Ja. Olga Hepnarová".
Audio
  • Rozmowa z Tomášem Weinrebem i Petrem Kazdą, reżyserami filmu "Ja. Olga Hepnarová" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Ja, Olga Hepnarov
Kadr z filmu "Ja, Olga Hepnarová"Foto: materiały prasowe

Tomáš Weinreb Zastanawialiśmy się z Petrem, jak coś takiego mogło się u nas zdarzyć. Staramy się o wszystkim rozmawiać, a jednak taka tragedia się wydarzyła

10 lipca 1973, aleja Obrońców Pokoju w Pradze. Olga Hepnarová, lat 22, wjeżdża ciężarówką w pełen ludzi przystanek tramwajowy. Ofiary śmiertelne, ciężko ranni, panika i chaos. Tragiczną historię masowej zabójczyni Olgi Hepnarovej ‒ ostatniej kobiety skazanej w Czechach na karę śmierci opisał w reportażu Roman Cilkek. Na podstawie tej książki powstał film.

- Kiedy rozpoczęliśmy poszukiwania materiałów do filmu, spotykaliśmy się z ludźmi, którzy wówczas żyli, ale z tą zbrodnią nie mieli nic wspólnego. I okazywało się, że to wydarzenie stanowiło wciąż temat dyskusji. Zastanawiano się, co się stało z tą dziewczyną w ciężarówce, jak została ukarana, dlaczego to zrobiła - opowiadał Petr Kazda.

Drugi z reżyserów, Tomáš Weinreb, zwrócił z kolei uwagę na fakt, że pewne elementy tej historii (choćby słowa, które Olga wypowiedziała po dokonaniu swojego czynu) są tak "nieczeskie", tak nietypowe dla mentalności tego narodu.

Reżyserzy zdradzili w rozmowie m.in. to, że duża część filmu jest niema. Jak się okazuje, te milczące sceny odgrywają niezwykle ważną rolę w rekonstrukcji tragedii sprzed ponad 40 lat.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą" 

Prowadzi: Aldona Łaniewska Wołłk

Goście: Tomáš Weinreb i Petr Kazda (reżyserzy filmu "Ja. Olga Hepnarová")

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

Jim Jarmusch. Kronikarz ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 19:00
- Amerykański reżyser opowiada zawsze o ludziach pragnących wolności. Jego filmy są o miłości do sztuki i procesie kreacji. Widać to od początku jego kariery, i to też w produkcjach, które zrealizował we współpracy ze studiami filmowymi - podkreśliła w Dwójce Ula Śniegowska, opowiadając o twórczości Jima Jarmuscha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tragiczna i wyzwolona". Film o Michalinie Wisłockiej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 10:00
- Z jednej strony Wisłocka dała nam podręcznik mądry, delikatnie napisany, a z drugiej: to, co radziła, nie do końca umiała zrealizować w swoim życiu - mówił Krzysztof Rak, scenarzysta filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w reżyserii Marii Sadowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spitsbergen". Opowieść o kobiecie po stracie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:00
- Kobieca emocjonalność jest dla mnie bardziej interesująca niż męska. Psychika facetów to temat w kinie wyeksploatowany, a filmu o takiej bohaterce jak Magda nie widziałem - mówił w Dwójce reżyser Michał Szcześniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Wichłacz. Aktorka w czepku urodzona

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 10:30
- W naszym mieszkaniu kręcono film. I choć nigdy go nie skończono, dzięki niemu poczułam specyficzny rodzaj magii planowej. Pamiętam, jak chodziłam po pokojach, w którym była ekipa filmowa i coraz częściej myślałam o zajęciach dodatkowych związanych z aktorstwem – powiedziała w Dwójce Zofia Wichłacz.
rozwiń zwiń