Jerzy Hoffman. Życie naznaczone siłą charakteru

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 18:15
- Całe jego życie jest pełne paradoksów i naznaczone niesamowitą siłą charakteru i chęcią konsumowania tego życia w pełni - tak o Jerzym Hoffmanie mówił w Dwójce dziennikarz Stanisław Zawiśliński.
Jerzy Hoffman
Jerzy Hoffman Foto: Anatol Chomicz/Forum

Jerzy Hoffman - scenarzysta i reżyser filmowy, znany przede wszystkim z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza - właśnie skończył 90 lat.

Stanisław Zawiśliński, autor książki "Hoffman. Chuligana żywot własny", mówił podczas audycji o niezwykłym życiu słynnego filmowca.

- To jest takie fajne chuligaństwo, pełne przygód. Był bokserem i różne - delikatnie mówiąc - figle sprawiał rodzicom. Był działaczem Związku Młodzieży Polskiej wierzącym w nowy ustrój. Z całym przekonaniem to robił i z całym przekonaniem opowiadał po latach, że taki był - mówił Stanisław Zawiśliński.

Jak podkreślał, życiorys Jerzego Hoffmana pełen jest paradoksów i naznaczony niesamowitą siłą charakteru i chęcią konsumowania życia w pełni. - Te anegdoty, które wielu ludzi opowiada, jakie on biesiady przygotowywał na planach filmowych... Sam byłem tego świadkiem. Któregoś dnia przychodzę, a on mówi: "no, teraz trzeba coś zjeść" - i wysyła kogoś po 200 pierogów - wspominał gość Dwójki.

"Czarna seria" polskiego dokumentu

Słynny reżyser urodził się w idy marcowe (15.03). Znany jest przede wszystkim z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza (trzy superprodukcje: "Pan Wołodyjowski", "Potop" oraz "Ogniem i mieczem"). Jego twórczość jest jednak o wiele bogatsza i bardziej zróżnicowana.

Podczas audycji wyemitowaliśmy krótkie nagranie rozmowy z samym Jerzym Hoffmanem, który mówił o "czarnej serii" polskiego dokumentu. W ramach tej serii Hoffman we współpracy z Edwardem Skórzewskim tworzył filmy dokumentalne prezentujące krytyczne spojrzenie na polską rzeczywistość.

- My, przez lata będąc daleko od Polski, patrzyliśmy na zjawiska u nas zachodzące bardziej ostro, bo nie mieliśmy tego na co dzień. Poza tym był to okres odwilży. Dwa pierwsze filmy tej serii to "Uwaga, chuligani" i "Dzieci oskarżają" - mówił reżyser.

Podczas audycji usłyszeliśmy też głos prof. Tadeusza Lubelskiego, teoretyka i historyka filmu, który komentował twórczość Jerzego Hoffmana.

Posłuchaj
29:39 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura 2022_03_15-17-29-53.mp3 Jerzy Hoffman. Życie naznaczone siłą charakteru (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Jerzy Hoffman urodził się w 1932 roku w Krakowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, jako syn Zygmunta Hoffmana i Marii z domu Schmelkes. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne "Gangsterzy i filantropi" (1962) oraz "Prawo i pięść" (1964). W 1965 roku Hoffman i Skórzewski nakręcili film obyczajowy "Trzy kroki po ziemi", który został doceniony przez krytykę filmową, zdobywając Srebrny Medal na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Był to zarazem koniec wieloletniej współpracy obu reżyserów: w 1966 roku Hoffman zrealizował już samodzielnie reportaż "Jarmark cudów", natomiast rok później – telewizyjny film "Ojciec".

Czytaj także:

Ponieważ cenzura ingerowała w jego wcześniejsze dzieła o tematyce współczesnej, Hoffman zdecydował się na podjęcie tematyki historycznej. Na warsztat wziął ostatnią część Trylogii Henryka Sienkiewicza - powieść "Pan Wołodyjowski" (1969). Sukces ekranizacji sprawił, że reżyser mógł podjąć prace nad środkowym jej ogniwem - "Potopem" (1974). Film odniósł ogromny sukces: obejrzało go w kinach 27 milionów widzów, był też nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Na filmowe zamknięcie Trylogii Sienkiewicza trzeba było czekać do wolnej Polski. "Ogniem i mieczem" weszło do kin w 1999 roku i również okazało się wielkim przebojem.

Inne znane filmy Jerzego Hoffmana to "Trędowata" (1976), "Znachor" (1981) czy "1920 Bitwa Warszawska" (2011).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Tadeusz Lubelski (teoretyk i historyk filmu) oraz Stanisław Zawiśliński (autor książki "Hoffman. Chuligana żywot własny")

Data emisji: 15.03.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

"Pan Wołodyjowski" – ważny film w burzliwych czasach

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:40
55 lat temu, 28 marca 1969 roku, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miała miejsce uroczysta premiera filmu "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przy realizacji tak ważnego dla Polaków obrazu, realizatorzy natrafili na liczne trudności właściwe dla burzliwego roku 1968. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Hoffman: Narew wywarła na mnie ogromne wrażenie [ZOBACZ RELACJĘ]

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 17:00
- Narew została uwieczniona przez kamerę Jerzego Wójcika w filmie "Potop". Człowiek bezlitośnie obchodzi się z przyrodą i nie za wiele mamy pejzażu czystego, w którym nie ma rzeczy współczesnych. A nad Narwią można zamknąć oczy i znaleźć się w przeszłości. Jeżeli ktoś nie zna tego szlaku albo chce znaleźć się poza zurbanizowanym światem i nie tylko poczuć ten zapach, ale niemal dotknąć przyrody, to jest właśnie takie miejsce - mówił w Dwójce reżyser Jerzy Hoffman.
rozwiń zwiń