REKLAMA

Leon Krier: głoszenie śmierci kultury tradycyjnej to intelektualna zbrodnia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 20:00
- Używamy terminu Nowa Tradycyjna Architektura w opozycji do modernizmu, który po II wojnie światowej zdominował myślenie o projektowaniu budynków i planowaniu miast. Dziś wielu osobom wydaje się wręcz, że modernizm jest czymś naturalnym, ale moim zdaniem to nieprawda - mówił w radiowej Dwójce Leon Krier, szwajcarski architekt, urbanista i teoretyk architektury.
Królowa angielska Elżbieta II oraz architekt Leon Krier (w środku) oglądają projekty Poundbury podczas oficjalnej wizyty w miasteczku, 27 października 2016 r.
Królowa angielska Elżbieta II oraz architekt Leon Krier (w środku) oglądają projekty Poundbury podczas oficjalnej wizyty w miasteczku, 27 października 2016 r.Foto: POOL New/Reuters/Forum
  • Leon Krier był jednym z gości niedawnego, XII Kongresu Polska Wielki Projekt
  • Szwajcarski architekt to jeden z najważniejszych przedstawicieli kierunku zwanego Nową Tradycyjną Architekturą

Architektura wspólnego dobra 

Leon Krier to jeden z najbardziej wpływowych współczesnych architektów, teoretyków architektury i urbanistów na świecie. Na podstawie wzorców z przeszłości planuje on architekturę przyjazną współczesnemu człowiekowi. Jego projekty realizowane były m.in. w Anglii, Portugalii, Rumunii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Gwatemali. Głośno było też o jego pracach teoretycznych, które zostały przetłumaczone na wiele języków. W Polsce okazały się dwie książki Leona Kriera: "Architektura wspólnoty" i "Architektura. Wybór czy przeznaczenie?".

Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli Nowej Tradycyjnej Architektury. - Używamy tego terminu w opozycji do modernizmu, który zdefiniowałbym jako bardzo dobrze zorganizowany ruch ideologiczny, który nie odkrywa niczego nowego, ale ogłasza śmierć kultury tradycyjnej. Modernizm twierdzi bowiem, że tradycja jest martwa. W istocie jednak tradycja umiera jedynie wtedy, gdy się ją uśmierci, gdy popadnie w zapomnienie. Sama z siebie nigdy się nie wyczerpuje, podobnie jak język. Twierdzenie o wyczerpaniu się tradycyjnej architektury i sztuki uważam za intelektualną zbrodnię - przekonywał podczas rozmowy zarejestrowanej na tegorocznym Kongresie Polska Wielki Projekt.

Modernizm kontra warszawska starówka

Jako przykład fałszywości tezy o śmierci kultury tradycyjnej Leon Krier wskazał warszawską starówkę. - Jej odbudowa wiązała się z ogromnym wysiłkiem, nie tylko fizycznym, ale również intelektualnym. Dlaczego się nań zdecydowano? Ponieważ to, co odbudowywano, było dobre - stwierdził architekt.

***

Leon Krier urodził się w roku 1946 w Luksemburgu. Jego najbardziej znaną realizacją jest projekt budowy miasteczka Poundbury w Wielkiej Brytanii. Inicjatorem stworzenia tej miejscowości był sam książę Karol, który przedstawił swój plan w książce pt. "A Vision of Britain" w 1989 roku. Budowa rozpoczęła się w 1993 roku i trwa do dziś, miejscowość charakteryzuje się zwartą zabudową i nie ma strefy podmiejskiej, dzięki czemu łatwo jest tam przemieszczać się rowerem lub pieszo. Architektonicznie większość domów wyraźnie nawiązuje do tradycji angielskiego i europejskiego budownictwa.


Posłuchaj
24:49 Dwójka OWZK 21.06.2022.mp3 Leon Krier o ruchu Nowej Tradycyjnej Architektury, jego sprzeciwie wobec idei modernistycznych i o dobrym mieście (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Leon Krier wykładał na Royal College of Arts, Princeton University, University of Notre Dame i University of Virginia. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Berlin Prize for Architecture, Jefferson Memorial Medal 1985, Chicago AIA Award 1987, Srebrnego Medalu Akademii Francuskiej 1998, Europejskiej Nagrody Kultury 1995, Nagrody Driehouse'a 2003 i Nagrody Kongresu Nowego Urbanizmu Athena Award 2006.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Leon Krier (architekt, urbanista, teoretyk architektury)

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 17.30

pg 

Czytaj także

"Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta". Dr Patryk Oczko o swojej książce

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:00
-  Tychy są miastem, które ukształtowało się przez kilkadziesiąt ostatnich lat. W mieście jest wiele obiektów i jest się czym pochwalić. Na każdym kroku jest coś wartego uwagi - mówił dr Patryk Oczko, historyk sztuki i archeolog z Muzeum Miejskiego w Tychach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 05:49
– Miasto buduje się bardziej sercem, niż rozumem –powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 12:45
Jak będzie wyglądała architektura miast przyszłości? Jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmienią się zamieszkiwane przez nas tereny? W opinii specjalistów coraz częściej można usłyszeć o koncepcji cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Czy to oznacza koniec ogrodzonych osiedli i dobowego monitoringu? Czy pokolenie tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych w okolicy roku 2000, naprawdę pragnie wspólnoty przestrzennej? 
rozwiń zwiń