Festiwal Nowych Epifanii wobec myśli Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 13:27
- Przesłanie papieża zawarte w liście do artystów jest konstytucją naszego festiwalu. Najistotniejsze w nim jest zaproszenie do wznowienia dialogu między sztuką a religią, które od zarania dziejów wzajemnie się inspirowały. Nas jako twórców festiwalu interesuje myśl teologiczna i jej odzwierciedlenie w twórczości artystycznej – mówił w Dwójce dyrektor wydarzenia Paweł Dobrowolski.
Audio
  • Sztuka i religia. Przesłanie Jana Pawła II (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Tegoroczną odsłonę interdyscyplinarnego festiwalu wielkopostnego, który w tym roku odbywa się w dniach 6 marca - 14 kwietnia w Warszawie zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Przygotowane wydarzenia artystyczne obracają się wokół postaci Judasza oraz hasła "Lepiej, gdyby się nie narodził?". Program Nowych Epifanii tworzy ponad 30 wydarzeń: spektakli, koncertów, pokazów filmowych i spotkań.

- Staraliśmy się stworzyć artystom takie warunki, by w swojej wolności i szaleństwie twórczym mogli podejmować tematy religijne. Ten festiwal przywraca zapomnianą kategorię piękna. Tę, którą przywołuje Jan Paweł II słowami: piękno jest na to, by zachwycało – powiedział reżyser teatralny Jarosław Kilian.

Czy artyści uczestniczący w festiwalu sprostali temu wyzwaniu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Monika Pilch

Goście: Paweł Dobrowolski (dyrektor Festiwalu Nowych Epifanii) i Jarosław Kilian (reżyser teatralny)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 15.00-15.15

mko

Czytaj także

Krzyż Baryczków. Martwy Chrystus i żyjąca figura

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 18:00
– Uważano, że to coś więcej niż tylko naturalistyczna rzeźba. Wierzono, że prawdziwe włosy na figurze rosną – mówiła historyk sztuki prof. Katarzyna Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dialog, między religiami, nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:00
- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń