Dramat w Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 21:30
Audycja "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" tym razem poświęcona będzie zupełnie nieznanej polskim czytelnikom, a tym bardziej widzom, dramaturgii nowozelandzkiej.
Dramat w Nowej Zelandii
Foto: źr. sxc.hu

Agencja Adit wydała właśnie złożoną z pięciu sztuk antologię sztuk nowozelandzkich w przekładzie Wioletty Perzanowskiej i Julity Grodek, ze wstępem Admama Wiedemanna i posłowiem Joanny Jopek. W tym ostatnim czytamy między innymi: "Polski czytelnik i polscy realizatorzy teatralni z jednej strony mogli (nie bez zaskoczenia) rozpoznać w tych dramatach problemy społeczne, ideologiczne i tożsamościowe bliskie naszej kulturze, z drugiej zaś strony: kulturowa odmienność wnosi w ten proces także możliwość zetknięcia się z czymś egzotycznym i wyjątkowym - obcym, co nieco zmienia, a na pewno odświeża, spojrzenie na nasze własne problemy".
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek zdecydowali się przybliżyć słuchaczom sztukę opartą na prawdziwym zdarzeniu, zatytułowaną "Niebiańskie istoty". Jej autorką jest Michelanne Forster, z pochodzenia Amerykanka, która mieszka w Nowej Zelandii od 1973 roku. Autorka o swojej sztuce napisała, że jest opowieścią o miłosci: o potężnym uczuciu, które w szalonym przypływie konieczności bycia razem z ukochaną istotą niszczy moralność i rozsądek.
We fragmentach sztuki wystąpią w naszej audycji Agnieszka Sienkiewicz i Paulina Komenda.
27 stycznia (niedziela), godz. 21.30

Czytaj także

Samotność w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 18:41
W sobotę wieczorem Iwona Malinowska i Janusz Majcherek porozmawiają o jednym z współczesnych japońskich dramatów: "Notatkach tokijskich" Oriza Hirata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szekspir może byc groźną pułapką!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 11:23
Jak funkcjonują dziś na scenach świata dramaty genialnego Stratfordczyka? Już w piątek rozpoczyna się w Gdańsku Festiwal Szekspirowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwegowie uciekają w światy równoległe

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 10:57
Jest szczęśliwa i bezpieczna. Ale to może tylko pozór. Nagle staje się bowiem kimś innym: śmiertelnie chorym, w straszliwym zagrożeniu. Czuje, jakby znajdowała się na jakiejś wyspie, którą czeka niewyobrażalna katastrofa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bóg i śmierć? Woody Allen jest przerażający...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:00
Znakomity amerykański twórca jest nie tylko autorem filmów. Ma on na swoim koncie również intrygujące sztuki teatralne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moja żona z Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 13:00
W audycji z cyklu "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" rozmawiamy o intrygującej sztuce obyczajowej portugalskiego autora.
rozwiń zwiń