Kazimierz Braun: już w dzieciństwie recytowałem Norwida

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:05
- W moim domu na imieniny członków rodziny dzieci ofiarowywały wiersze. Moja mama wybrała dla mnie wiersz Norwida, żebym wyrecytował go dla babci. Była ona córką Konstantego Millera, którego Norwid wspomina w swoim "Promethidionie". Przyjaźnili się ze sobą w Paryżu - mówił w Dwójce w dniu 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida reżyser wielu spektakli Różewiczowskich i Norwidowskich.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/finwal89

Norwid Narodowe Centrum Kultury domena publiczna free 1200.jpg
Cyprian Kamil Norwid w Polskim Radiu

Posłuchaj
14:29 2021_09_20 12_46_30_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Braun o szczęśliwym dzieciństwie, czasach młodości i studiów oraz początkach swojej fascynacji twórczością Cypriana K. Norwida (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:59 2021_09_21 12_45_26_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Braun o początkach swojej działalności zawodowej, pierwszych sukcesach i współpracy z najważniejszymi polskimi teatrami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:03 2021_09_22 12_45_47_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Kazimierz Braun o swojej pracy artystycznej w Europie i USA (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:03 Zapiski ze współczesności 23.09.2021.mp3 Prof. Kazimierz Braun o przyjaźni i współpracy z Tadeuszem Różewiczem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:51 2021_09_24 12_45_36_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Kazimierz Braun o swojej wieloletniej fascynacji postacią Cypriana Kamila Norwida (Zapiski ze współczesności/Dwójka)     

norwid.polskieradio.jpg
Cyprian Kamil Norwid - poeta, artysta, pielgrzym. Zobacz serwis specjalny

Kazimierz Braun zadebiutował w 1962 roku trzema jednoaktówkami Sławomira Mrożka wystawionymi w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Później reżyserował m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, a także za granicą – w Niemczech, Irlandii, Kanadzie i USA. Przez lata był związany jako dyrektor artystyczny z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz z wrocławskim Teatrem Współczesnym, skąd został zwolniony po premierze "Dżumy" według Alberta Camusa nawiązującej do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Od połowy lat 80. Kazimierz Braun mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie poza działalnością reżyserską także wykłada i pisze – jest autorem wielu książek z dziedziny historii i teorii dramatu, a także prac poświęconych teatrowi najnowszemu.

Krakus 1200.jpg
Karol Samsel: "Krakus" to postromantyczny rozrachunek Norwida z zaprzeszłą epoką

Do najwybitniejszych przedstawień w jego dorobku artystycznym zaliczane są liczne spektakle według sztuk Cypriana Kamila Norwida (13 widowisk), Tadeusza Różewicza (19 widowisk) oraz Williama Shakespeare'a (12 widowisk), a także m.in. Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i Jamesa Joyce'a.

Medal za Norwida

Profesor Kazimierz Braun otrzymał w tym roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury za upowszechnianie twórczości Cypriana Kamila Norwida, a 24 września – w dwusetlecie urodzin poety – odbierze przyznany mu Medal Fundacji Norwidowskiej.

Jak wspominał w Programie 2 Polskiego Radia, początki jego fascynacji twórczością Norwida sięgają trzeciego roku studiów polonistycznych. - Prof. Szwejkowski, wielki uczony, po raz pierwszy zaoferował seminarium norwidowskie. Do tej pory Norwid był wykreślony, pomijany, nie było go w programach ani szkolnych, ani uniwersyteckich. Była jesień 1955 roku, czyli zaczynała się tzw. odwilż i dlatego prof. Szwejkowski mógł zaproponować Norwida. Natychmiast zapisałem się na to seminarium - opowiadał Kazimierz Braun.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Kinga Michalska

Gość: prof. Kazimierz Braun (reżyser teatralny i telewizyjny, pisarz, publicysta, wykładowca akademicki)

Data emisji: 20-24.09.2021

Godzina emisji: 12.45

pg

Czytaj także

Ojciec Maksymilian Kolbe i jego relacja z matką

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 11:14
Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska o o. Maksymilianie Kolbe na podstawie dramatu Kazimierz Brauna w reżyserii Marcina Kwaśnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemen, poezja i rock. Posłuchaj Radia Norwid

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 05:52
Teksty Cypriana Kamila Norwida polscy artyści wykonywali na wiele sposobów. Można się o tym przekonać dzięki utworzonej stacji internetowej Radio Norwid, która towarzyszy serwisowi norwid.polskieradio.pl. Dzisiaj mija 201. rocznica urodzin poety.
rozwiń zwiń