Radosław Piwowarski: moje filmy oddają mój zachwyt nad światem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:00
- Moja mama była artystką malarką i w jednym wywiadzie powiedziała: ja swoim malarstwem oddaję swój zachwyt nad światem. To samo mógłbym powiedzieć o sobie i swoim filmach. To wszystko zawdzięczam mojej mamie. Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą - mówił w Dwójce reżyser Radosław Piwowarski.
Za swój debiut fabularny - film Yesterday - Radosław Piwowarski otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji
Za swój debiut fabularny - film "Yesterday" - Radosław Piwowarski otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI na festiwalu w WenecjiFoto: Jakub Kukla/PR2
  • Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był Radosław Piwowarski - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i pisarz.
  • W jego filmach debiutowali m.in. Joanna Pacuła, Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Figura, Maria Seweryn, Anna Przybylska, Piotr Siwkiewicz, Andrzej Zieliński, Robert Gonera. 
  • Niedawno ukazała się jego debiutancka powieść - "Lekcje seksu doktora Alzheimera".

Radosław Piwowarski debiutował filmem "Yesterday", za który otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji. Potem były choćby "Pociąg do Hollywood" czy "Kochankowie mojej mamy". Nasz bohater jest też współautorem legendarnego serialu "Jan Serce".

Radosław Piwowarski - reżyser z nosem do obsady

W jego filmach debiutowali m.in. Joanna Pacuła, Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Figura, Maria Seweryn, Anna Przybylska, Piotr Siwkiewicz, Andrzej Zieliński, Robert Gonera.

Niedawno ukazała się debiutancka powieść reżysera pt. "Lekcje seksu doktora Alzheimera" - wbrew tytułowi to dowcipna i wzruszająca opowieść o miłości w podeszłym wieku. 

Artystyczne tradycje rodzinne

Radosław Piwowarski pochodzi z rodziny artystycznej. Dorastał otoczony obrazami malowanymi przez matkę i rzeźbami tworzonymi przez ojca. Jego pierwszy kontakt z profesjonalną kinematografią nastąpił w 1958 roku, kiedy zagrał syna pana Mazurkiewicza, bohatera wodewilu "Żołnierz królowej Madagaskaru" w reżyserii Jerzego Zarzyckiego.

W "Zapiskach ze współczesności" cofnęliśmy się aż do czasów dzieciństwa i dorastania Radosława Piwowarskiego. Odwiedziliśmy m.in. kilka ważnych dla naszego bohatera miast: Łódź, Warszawę i Bielsko-Białą.


Posłuchaj
15:34 Dwójka zapiski 8.04.2024.mp3 Radosław Piwowarski o swoich najwcześniejszych wspomnieniach i domu przepełnionym artystyczną atmosferą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:36 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci_2024_04_09-12-44-29.mp3 Radosław Piwowarski o pierwszych kontaktach z profesjonalną kinematografią (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:42 2024_04_10 12_44_29_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Radosław Piwowarski o marcu 1968 w łódzkiej filmówce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:32 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci_2024_04_11-12-45-39.mp3 Radosław Piwowarski o pracy nad serialem "Jan Serce" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:20 2024_04_12 12_46_18_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Radosław Piwowarski o ważnych dla niego aktorkach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)    

 

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Jakub Kukla

Gość: Radosław Piwowarski (reżyser, scenarzysta, pisarz)

Data emisji: 8-12.04.2024

Godzina emisji: 12.45

mgc/pg/wmkor


reklama

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: żyjemy w czasach, w których odchodzimy od dramatyzmu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 18:00
- Dramatyzm to pewna natura naszego istnienia. Tęsknota za życiem w wersji light, za chrześcijaństwem bez krzyża jest dziś powszechna. Wszyscy chcą, żeby było jak w budyniu - miękko, bez ostrych kantów. Ale trzeba zrozumieć, że tak być nie powinno - mówił w Dwójce reżyser Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Majewski: mój debiut nie wpisywał się w kino moralnego niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 13:00
- Znalazłem ten poemat i zafascynował mnie. Ponieważ kocham malarstwo protorenesansu, które jest bardzo statyczne, to postanowiłem zrobić ten film w takich statycznych ponad pięciuset kadrach, które rozrysowałem - mówił o swoim debiucie pt. "Rycerz" z 1980 roku reżyser Lech Majewski, bohater cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.
rozwiń zwiń