Lech Majewski: Wenecja otworzyła mi oczy na piękno

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 17:00
- Przyszedłem na świat w Katowicach, to jest moje miasto rodzinne, natomiast duchowo narodziłem się w Wenecji. Od dzieciństwa spędzałem tam swoje wakacje, gdyż mój wujek był wykładowcą w weneckim konserwatorium. To były czasy, gdy z kraju nie wypuszczano rodziców razem, więc zwykle z mamą spędzałem tam piękne chwile, potem jeździłem już tam sam - mówił o Wenecji reżyser, pisarz i malarz Lech Majewski.
Wenecję najlepiej zwiedzać na piechotę lub gondolą
Wenecję najlepiej zwiedzać na piechotę lub gondoląFoto: shutterstock/leoks
  • Usytuowana na ponad stu wyspach wydaje się osobnym światem.
  • Z książek jej poświęconych można utworzyć wielką bibliotekę, z obrazów, na których ją sportretowano - galerię. Inspiruje literatów, filmowców i przyciąga turystów.
  • W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" spacerowaliśmy po Wenecji.

Lech Majewski i jego weneckie wakacje

Lech Majewski, reżyser, pisarz i malarz, Wenecji poświęcił sporą część swojej twórczości. Artysta opowiedział o fascynacji m.in. wenecką architekturą. - Przyszedłem na świat w Katowicach, to jest moje miasto rodzinne, natomiast duchowo narodziłem się w Wenecji. Od dzieciństwa spędzałem tam swoje wakacje, gdyż mój wujek był wykładowcą w weneckim konserwatorium. Mieszkał w Mediolanie, w czasie wakacyjnym jego akademickie mieszkanie w Wenecji stało puste i oferował je rodzinie z Polski. To były czasy, gdy z kraju nie wypuszczano rodziców razem, więc zwykle z mamą spędzałem tam piękne chwile, potem jeździłem już tam sam - opowiadał.

Miasto na wodzie

Dodał, że w Wenecji zakochał się od pierwszego wejrzenia. - Jako dziecko zastanawiałem się, jak to miasto może właściwie unosić się na wodzie. Obcowanie z tamtejszą sztuką, architekturą i malarstwem otworzyło mi oczy na coś, co się nazywa pięknem - podkreślił.

Przez podwórka i wewnętrzne dziedzińce

Mówił również o weneckich turystach. - To jest jakiś labirynt, z podziwem patrzę na turystów, którzy przewracają mapy i usiłują się dowiedzieć gdzie w danej chwili są. To miasto jednak wciąż zaskakuje nawet starych wenecjan, którzy są przyzwyczajeni do swoich marszrut i przesmyków wiodących przez podwórka i wewnętrzne dziedzińce, aby uniknąć fali turystów - powiedział Lech Majewski


Posłuchaj
120:02 2023_07_15 14_59_40_Dwojka_Miejsca_z_dobrych_stron.mp3 Lech Majewski: Wenecja otworzyła mi oczy na piękno (Miejsca z dobrych stron/Dwójka)

 

Legendarne początki

Chociaż nie zachowały się żadne historyczne źródła mówiące o założeniu Wenecji, dwie połączone ze sobą legendy mówią, że miasto mogło powstać jeszcze w V wieku. Według tradycji historia Wenecji zaczyna się od założenia miasta w południe 25 marca 421 roku przez władze Padwy. Ukształtowanie terenu przyszłej Wenecji wydawało się niezwykle korzystne, aby stworzyć nowy punkt handlowy w północnej części Włoch.

Dwójkowi przewodnicy po Wenecji

Naszymi przewodnikami po tym mieście byli także: Ewa Bieńkowska - eseistka, pisarka, autorka książek o Wenecji, która opowiedziała o podróżowaniu po Wenecji oczami wielkich malarzy, Robert Papieski - autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza", który przedstawił Wenecję pióra Iwaszkiewicza, z architektem, prof. Politechniki Warszawskiej Maciejem Czarneckim porozmawialiśmy o architektonicznych rozwiązaniach. Sebastiano Giorgi przybliżył związki warszawsko-weneckie, a z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską rozmawialiśmy o filmowym portrecie Wenecji

***

Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron

Prowadzili: Jakub Jamrozek i Roch Siciński

Data emisji: 15.07.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Wenecja. Niepowtarzalna architektura wkomponowana w morze i wyspy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 05:40
‒ Już od zarania swego istnienia Wenecja fascynowała każdego, kto stanął na jej ziemi ‒ mówiła historyczka prof. Danuta Qurini-Popławskana antenie Polskiego Radia. Kiedy jednak tak naprawdę założono to jedno z najbardziej znanych na świecie miast?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Canaletto – malarz Warszawy czasów Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 16:20
Obrazy ukazujące krajobrazy Wenecji, Drezna, miast Saksonii i Włoch. Dla uczczenia jubileuszu trzechsetnej rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie eksponuje wystawę prac artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smaki włoskich miast. Tam tradycja spotyka się z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 12:45
Jeśli ktoś chciałby opisać Włochy, to pewnie musiałby stworzyć wielotomową publikację. Flavia Borawska-Bromska i Małgorzata Minta wybrały pięć włoskich miast: Wenecję, Bolonię, Rzym, Mediolan i Florencję. W książce "Ciao! Włoskie opowieści, miejsca i smaki" zdradziły ich kulinarne, i nie tylko, tajemnice. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turysto, zachowuj się! W Wenecji działa straż dobrych manier

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 16:00
Skoki z dachów kamienic wprost do kanałów, biesiady na placu św. Marka czy szusowanie na nartach wodnych pomiędzy tramwajami wodnymi na Canal Grande - to tylko niektóre pomysły, na jakie wpadają turyści odwiedzający Wenecję. Ich wybrykom mają zapobiegać strażnicy dobrych manier nazywani Aniołami św. Marka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabryka wedut i kaprysów Marieschiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 15:00
W kufrach wielu osiemnastowiecznych podróżników opuszczających Wenecję znajdowała się niewielka weduta – wierny widok miasta, albo kaprys – malowniczy pejzaż z wyimaginowanymi budowlami albo ruinami. Oba gatunki można uznać za pierwowzór pocztówki i pamiątkowego zdjęcia.
rozwiń zwiń