Maria Sartova: moje życie składa się z kilku żyć

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 14:30
- Moje życie składa się z kilku żyć. Jedna rzecz się kończy, oczywiście kończy się z bólem. Kiedy przestałam śpiewać z powodów bardzo osobistych, o których wolałabym nie mówić, był to bardzo trudny okres, bo to pożegnanie, zmiana, przyszły w najciekawszym momencie w moim życiu - mówiła w Dwójce Maria Sartova.
Maria Sartova podczas jednej z teatralnych prób
Maria Sartova podczas jednej z teatralnych próbFoto: Dominik Gajda/REPORTER/East News
  • Bohaterką cyklu "Zapiski ze współczesności" była Maria Sartova od lat 70. osiadła we Francji.
  • Początkowo rozwijała karierę śpiewaczki, w pierwszej połowie lat 70. wygrała konkurs na etat w Radiu France, gdzie dokonała licznych nagrań.
  • Przełomowym momentem była dla niej znajomość z wybitnym reżyserem operowym Bronisławem Horowiczem. To on zmienił bieg jej zawodowego życia.

Marię Sartovą można nazwać artystką wielu profesji. Uprawiała zawody śpiewaczki, pedagoga operowego, radiowca, dokumentalisty filmowego, a od ponad dwudziestu lat koncentruje się na reżyserii operowej, operetkowej i musicalowej.

Kariera wokalna

Maria Sartova była jedną z ostatnich uczennic Ady Sari. Kontynuowała studia wokalne u Giny Cignia, Camilla Maurane'a i Rudolfa Bautza. Do pewnego momentu z powodzeniem rozwijała karierę śpiewaczki na scenach europejskich.

- Moje życie składa się z kilku żyć. Jedna rzecz się kończy, oczywiście kończy się z bólem. Kiedy przestałam śpiewać z powodów bardzo osobistych, o których wolałabym nie mówić, był to bardzo trudny okres, bo to pożegnanie, zmiana, przyszły w najciekawszym momencie w moim życiu - opowiadała artystka.

Bronisław Horowicz i przełom w życiu Marii Sartovej

Wydarzeniem przełomowym w jej życiorysie zawodowym było spotkanie z mieszkającym w Paryżu Bronisławem Horowiczem - uczniem Leona Schillera i wybitnym reżyserem operowym.

- Nagle powróciłam do moich marzeń sprzed lat, z dzieciństwa: teatr, teatr! Byłam jego asystentką, korzystałam z wielu jego uwag, patrzyłam na sposób jego pracy, zaczęłam mieć swoje zdanie. Dzięki niemu wielu rzeczy mogłam się nauczyć - mówiła Maria Sartova.

Wkrótce przyszło nowe zawodowe wyzwanie - propozycja nakręcenia filmu dokumentalnego o artystach z paryskiej dzielnicy Montmartre dla Telewizji Polskiej. - Nakręciłam kilka filmów dokumentalnych i dla telewizji francuskiej, i dla telewizji polskiej. Oczywiście one wszystkie miały być związane z muzyką - wspominała Maria Sartova.

Czytaj także:

Maria Sartova reżyseruje w teatrze

A jednak i ta ścieżka zawodowa się wyczerpała i w 2002 roku bohaterka audycji rozpoczęła współpracę z teatrami operowymi i muzycznymi jako reżyserka.

Aktualnie w Polsce możemy oglądać wyreżyserowany przez nią spektakl "Nabucco" Verdiego - w Operze Krakowskiej. A w kwietniu w Operze Kameralnej w Warszawie czeka nas wznowienie "Judyty triumfującej" - oratorium Antonia Vivaldiego, które Maria Sartova zaadaptowała na scenę.


Posłuchaj
11:47 Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci_2024_03_18-12-48-03.mp3 Maria Sartova o swoich pierwszych muzycznych doświadczeniach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

12:46 2024_03_19 12_46_27_Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maria Sartova o swoim dwuletnim stypendium w Paryżu pod koniec lat 60. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

11:43 2024_03_20 12_47_04_Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maria Sartova o swej pracy w Radio France w pierwszej połowie lat 70. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:18 2024_03_21 12_44_37_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maria Sartova o systemie kształcenia muzycznego we Francji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:53 2024_03_22 12_45_18_Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maria Sartova o inscenizacji "Carmen" w Operze Wrocławskiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

Maria Sartova Maria Sartova

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 18-22.03.2024

Godzina emisji: 12.45

mgc/mo/wmkor

Czytaj także

Jan Kulma - wybitny reżyser w cieniu żony

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 05:35
98 lat temu, 13 grudnia 1924 roku, urodził się Jan Kulma, reżyser teatralny, muzyk i filozof. Jego zainteresowania oscylujące wokół muzyki i teatru znalazły swój najlepszy wyraz w wielu przedstawieniach zrealizowanych w Warszawskiej Operze Kameralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Weiss: ważne jest rozdzielenie inscenizacji od reżyserii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 22:00
- Gdy reżyseruje się spektakl za spektaklem, to po jakimś czasie człowiek zaczyna reżyserować życie swoje, przyjaciół, dzieci. To kierowanie i manipulowanie ludźmi, układanie im ścieżek to rodzaj "fiksum-dyrdum", które każdy reżyser nabywa. Jeśli jest dobrym człowiekiem to pomaga, a poza tym nie każdy się temu poddaje - mówił w Dwójce Marek Weiss, reżyser i powieściopisarz.
rozwiń zwiń