X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pisarz przygodowy". Strącanie Conrada z piedestału

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:00
- Uderza mnie szalone przeintelektualizowanie odbioru Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Mało kto mówi o nim, jako wielkim pisarzu przygodowym - mówiła w Dwójce Magdalena Heydel, autorka współczesnego przekładu "Jądra ciemności".
Audio
  • "Pisarz przygodowy". Strącanie Conrada z piedestału (Dwukropek/Dwójka)
Fragment pomnika Josepha Conrada w Gdyni
Fragment pomnika Josepha Conrada w GdyniFoto: Paweł Szczepański/Shutterstock.com

Joseph_Conrad_663.jpg
"Kobiety u Conrada to najczęściej dodatek do mężczyzn"

Tuż przed przypadającą 3 grudnia 160. rocznicą urodzin pisarza, dyskutowaliśmy w Dwójce o "Jądrze ciemności", najsłynniejszym dziele Conrada. Goście audycji "Dwukropek" zgodnie podjęli się odczarowania wizerunku autora, postrzeganego jako twórca trudny do zrozumienia. - Trema towarzyszy każdemu, kto by chciał poważnie pomyśleć o Conradzie, a przecież jest to pisarz, który może wessać publiczność na różnych poziomach - podkreśliła Magdalena Heydel. - "Jądro ciemności" to po pierwsze znakomita proza przygodowa, z drugiej strony mamy bogatą przestrzeń do namysłu duchowego i intelektualnego.

Wtórował jej Michał Komar, autor znaczącej w środowisku conradystów książki "Piekło Conrada", która po blisko 40 latach została ostatnio wznowiona. Pisarz wyznał, że dla jednego z jego kolegów "Jądro ciemności" to przede wszystkim jedna z najlepszych książek szpiegowskich wszech czasów.

W audycji dyskutowaliśmy o recepcji powieści rozgrywającej się Wolnym Państwie Kongo u schyłku XIX wieku. Nasi goście odnieśli się do oskarżeń Conrada o rasizm i kolonialne podejście do Afryki. Magdalena Heydel wskazała na paradoks związany z przemianą głównego bohatera, zaś Michał Komar zwrócił uwagę na Conradowski stosunek do reprezentantów białej cywilizacji, których umysły są zdegenerowane przez pojęcia honoru i tzw. romantyzm. Jeden z wątków dyskusji był też poświęcony kobietom w twórczości Conrada. Michał Komar zauważył, że jest pewna pula określeń, których pisarz nigdy nie używa, pisząc o swoich bohaterkach.

W audycji zaprezentowaliśmy też fragmenty "Jądra ciemności" w przekładzie Magdaleny Heydel. Powieść tę od 7 grudnia w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" zaprezentuje Andrzej Mastalerz.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Magdalena Heydel (tłumaczka), Michał Komar (pisarz, eseista)

Data emisji: 17.11.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jądro ciemności" – każdy z nas może być potworem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:00
– To moralitet o tym, że sami dla siebie jesteśmy niezwykle nieprzewidywalni. W każdym z nas tkwi zagrożenie bycia Kurtzem – mówił w Dwójce literaturoznawca Karol Samsel o słynnym dziele Josepha Conrada "Jądro ciemności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Conrad o Rosji: tygrys nie potrafi zmienić pręg na swej skórze

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 21:00
- "Le Monde" napisał ostatnio, że Joseph Conrad znakomicie zrozumiał rosyjską duszę. "W oczach Zachodu" i "Tajny agent" zawierają klucze do rozszyfrowania sytuacji na Ukrainie. Być może są za blisko, by Polacy potrafili z nich skorzystać - mówił w "Sezonie na Dwójkę" profesor Zdzisław Najder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angielski o smaku polszczyzny. Języki Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:00
– Jego zdania angielskie są często długie i zawikłane składniowo, ale w tłumaczeniu bardzo łatwo poddają się polszczyźnie – mówiła Magdalena Heydel, tłumaczka "Jądra ciemności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobiety u Conrada to najczęściej dodatek do mężczyzn"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 15:00
- W swoich tekstach często stosował opozycję: kobieta i mężczyzna. Po stronie kobiety była emocja, instynkt, oddanie się popędowi, po stronie mężczyzny: refleksja, zdolność do autoanalizy, działanie, dystans - opowiadała w Dwójce dr Monika Malessa-Drohomirecka.
rozwiń zwiń