Jak uleczyć zranioną algierską duszę?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 12:00
- Zwykły Algierczyk jest uprzedzony do Zachodu. Czuje się wykorzystywany i zepchnięty na margines świata - wyjaśniał o. Mariusz Bartuzi, misjonarz w jednym z najbardziej zamkniętych państw świata.
Audio
  • Reportaż Bartka Majzla "Algieria - poza mapą?" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Islam, chrześcijaństwo i wszystkie inne religie wywodzą się oryginalnie z chęci poszukiwania pokoju - mówi zagorzały muzułmanin, Brahim, jeden z bohaterów reportażu Bartka Majzla pt. Algieria  poza mapą?
Islam, chrześcijaństwo i wszystkie inne religie wywodzą się oryginalnie z chęci poszukiwania pokoju - mówi zagorzały muzułmanin, Brahim, jeden z bohaterów reportażu Bartka Majzla pt. "Algieria – poza mapą?"Foto: Pir6mon/Wikimedia commons/lic CC BY-SA 3.0

- Problemem Algierii jest nierozliczona przeszłość: francuski kolonializm, rewolucja lat 60., terroryzm lat 90. - wymieniała mieszkająca tam od 2013 roku Polka Anna Kloska. - Bez rozwiązania tej kwestii kraj nie może się rozwinąć - oceniła.

- Problem tkwi raczej po stronie obcokrajowców. Owszem, Francuzi nie są tutaj zbyt lubiani. Ale czy oczekujemy od Żydów, że będą przepadali za Niemcami? - pytają retorycznie młodzi Algierczycy. - Medialny stereotyp naszego kraju nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Mamy tu otwarte, przyjazne umysły. Wystarczy przyjechać, aby się przekonać - podkreślają.

Jednocześnie dystansują się od islamskich ekstremistów. - Islam, chrześcijaństwo i inne religie wywodzą się z chęci poszukiwania pokoju, łączenia ludzi z ich różnicami - mówił jeden z nich. - Jeśli chrześcijaństwo i islam zostały zesłane przez wyższą siłę, to nie mogła być ona aż tak głupia, aby pchać ludzi do nienawiści - dodał inny.

A algierska pustynia okazuje się szczególnie dobrym miejscem, aby zobaczyć Boga...

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Bartek Majzel

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 22.30

mm/jp

Czytaj także

Algieria chce wyjść z cienia sąsiadów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:00
Piłkarze reprezentacji Algierii byli jedną z największych sensacji zbliżającego się ku końcowi mundialu w Brazylii. Swoją ambitną postawą zyskali sympatię milionów ludzi na całym świecie. Może to przełożyć się na boom turystyczny, za sprawą którego kraj leżący między Marokiem i Tunezją, zyska popularność porównywalną do tej sąsiadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spirala przemocy - wojna o niepodległość Algierii

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 06:05
1 listopada 1954 rozpoczęła się krwawa wojna narodu algierskiego o zrzucenie jarzma kolonializmu i odzyskanie niepodległości. Trwająca osiem lat spirala przemocy i terroru mogła pochłonąć nawet milion ofiar.
rozwiń zwiń