Rzeź Ormian. Opowieść dziecka ze świata umarłych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 17:00
– O ludobójstwie usłyszałem po raz pierwszy, zanim jeszcze się urodziłem – mówił Varujan Vosganian, tegoroczny laureat literackiej nagrody Angelus za "Księgę szeptów".
Audio
  • Nie tylko o "Księdze szeptów". Relacja z wręczenia nagrody literackiej Angelus (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Dzieci w obozie uchodźców dla Ormian, którym udało się uciec z Turcji przed ludobójstwem
Dzieci w obozie uchodźców dla Ormian, którym udało się uciec z Turcji przed ludobójstwemFoto: wikimedia/domena publiczna

– Uczyniłem narratorem dziecko, ponieważ ono nie wie, co to grzech i co to wybaczenie. Nie ukrywa zatem tego, co widzi – opowiadał autor "Księgi szeptów". – W 1915 roku zgładzonych zostało półtora miliona Ormian. Tych, którzy przeżyli, było mniej więcej tyle samo. Wtedy, gdy ja narodziłem się pośród żywych, wśród umarłych narodziło się dziecko o tym samym imieniu. Żyje jednocześnie w obecnym świecie i w świecie umarłych – powiedział.

W relacji z wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej wysłuchaliśmy nie tylko Varujana Vosganiana, lecz także jurora prof. Stanisława Beresia oraz prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Ponadto rozmawialiśmy z tłumaczką "Księgi szeptów" Joanną Kornaś-Warwas, nagrodzoną we Wrocławiu wspólnie z autorem dzieła. Zapytaliśmy ją m.in. o to, czy to prawda, że, szukając wydawcy dla tej książki, argumentowała, że to potencjalny zwycięzca Angelusa.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Varujan Vosganian (pisarz, autor "Księgi szeptów"), Joanna Kornaś-Warwas (tłumaczka) prof. Stanisław Bereś (juror nagrody Angelus), Rafał Dutkiewicz (prezydent Wrocławia)

Data emisji: 18.10.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeź Ormian. "Turcja nie miała swojej Norymbergi"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 21:00
– Po stu latach rząd turecki wciąż neguje fakt ludobójstwa dokonanego przez własne państwo – mówił Edgar Broyan, przewodniczący Federacji Organizacji Ormiańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księga szeptów". Melancholia ocalałych Ormian

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 21:00
– Czasami przy popołudniowej kawie słuchałem sekretnych opowieści – mówił Varujan Vosganian, autor "Księgi szeptów", sagi rodzinnej osnutej na tle ludobójstwa Ormian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edgar Broyan: termin "ludobójstwo" stworzono po rzezi Ormian

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 17:35
- Termin "ludobójstwo" został opracowany po masowym mordowaniu Ormian przez Turków w czasie I wojny światowej - zauważył Edgar Broyan, przewodniczący Federacji Organizacji Ormiańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karawany śmierci i niezniszczalne piękno. Twarze Armenii

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:56
- To jest kraj bardzo ciężko doświadczony przez historię. Ale z drugiej strony jest w nim piękno, a w ludziach: optymizm - podkreślała Małgorzata Nocuń, współautorka książki "Armenia. Karawany śmierci".
rozwiń zwiń