Co tak naprawdę wiemy o żywych trupach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:00
Dlaczego wyobrażenie apokalipsy zombie stało się tak popularne? I czy postać żywych trupów najlepiej oddaje niepokoje współczesnych społeczeństw?
Audio
  • Co tak naprawdę wiemy o żywych trupach (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Laura Pashkevich/Shutterstock.com

Słowo "zombie" pojawia się w kulturze Zachodu po raz pierwszy w XVII wieku w powieści Pierre'a-Corneilla Blessebois. Umieszczone zostaje w kontekście magii, związanej z religią voodoo. Podobnie przedstawiają żywe trupy przedwojenne filmy amerykańskie. Przełom w ich wizerunku nastąpił za sprawą filmu "Noc żywych trupów" George'a Romero z 1968 roku. Po raz pierwszy zombie zostało powiązane z epidemią, przenoszoną za pomocą ugryzień. Od tej pory lawinowo wzrasta zainteresowanie tą figurą. Powstają liczne filmy, książki, komiksy i gry wideo.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Ksenia Olkusz (historyk literatury z Ośrodka Badawczego Facta Ficta, redaktor książki "Zombie w kulturze"), prof. Dariusz Brzostek (kulturoznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współredaktor książki "Potworna wiedza. Horror w badaniach kulturowych"), Adam Węgłowski (dziennikarz, autor książki "Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie")

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/mc


Czytaj także

Koniec świata to dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 15:00
– Fascynacja tematyką postapokaliptyczną to pewna próba przetwarzania i oswajania naszych lęków społecznych – mówiła badaczka kultury Lidia Rudzińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski komiks testuje w USA apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 16:00
- To są komiksowe eseje, rodzaj fantazji o mieście przyszłości, groteskowe, ale i podszyte lękiem - opowiadał Kuba Demiańczuk o zbiorze "Testując apokalipsę" Toma Kaczyńskiego, Amerykanina o polskich korzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wudu. "Śpiewając zwracamy się ku duchom"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 17:40
- Przywołujemy je. To tak jakby wyjąć telefon komórkowy i zadzwonić do kogoś - mówił o haitańskiej muzyce Jean Claude Dorvil, szef zespołu Chouk Bwa Libete.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Haitańczyk w transie jest wierzchowcem Boga"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:10
- Na ogół trans kojarzymy z zażywaniem narkotyków. Na Haiti trans polega na tym, że ludzka osobowość znika, a w jej miejsce wchodzi osobowość ducha - o religii wudu opowiadał w Dwójce antropolog prof. Leszek Kolankiewicz.
rozwiń zwiń