X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Plakat to dobosz ogłaszający wieści przy grzmocie werbli"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 10:00
- W średniowiecznych miastach istniał zwyczaj ogłaszania, wykrzykiwania informacji lub zapowiedzi np. wizyty ważnej persony czy egzekucji. Po wiekach zastąpił go afisz – mówiła w Dwójce prof. Dorota Folga-Januszewska.
Audio
  • Plakat to dobosz walący w werble i ogłaszający wieści (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Goście audycji "Spotkania po zmroku" zwrócili uwagę, że u swego zarania plakat miał formę tekstową, obrazową. Jego narodziny wiążą się ściśle z powstaniem potrzeby zwielokrotnienia komunikatu przeznaczonego do jak najszerszego przekazania.

- Plakat to połączenie w formie wizualnej bębna i walącego weń dobosza wykrzykującego wiadomości. To przekaz, informacja ubrana w formę plastyczną. Plakat jest szczególnym przekazem, bo informuje o zdarzeniach, komentarzach politycznych czy społecznych – stwierdził w audycji prof. Lech Majewski.

Polski plakat to jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć polskiej sztuki XX wieku. Jak i gdzie narodziła się polska szkoła plakatu? Z czego wynika jej dzisiejsza specyfika? Jakie techniki stały się ulubionymi formami wyrazu polskich artystów? Kiedy i dlaczego wybuchła pierwsza wojna plakatowa, i na czym polegała? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska i prof. Lech Majewski (autorzy książki "Oto sztuka polskiego plakatu")

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:00
_ Do dziś śni mi się gicz cielęca - mówi wybitny grafik, a chodzi o przysmak, którą jadł w warszawskim SARP-ie w latach 60. Jak wspominał, to były ponure, ale zarazem interesujące intelektualnie i towarzysko czasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Krauze. Komentator z ołówkiem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 08:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy z Andrzejem Krauzem, rysownikiem, karykaturzystą, autorem plakatów i ilustracji książkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Metamorfizm". Łódzka wystawa Magdaleny Abakanowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 12:50
Dwójka poleca ekspozycję w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentującą dokonania jednej z najważniejszych artystek XX w. Wernisaż już 30 listopada.
rozwiń zwiń