"Plakat to dobosz ogłaszający wieści przy grzmocie werbli"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 10:00
- W średniowiecznych miastach istniał zwyczaj ogłaszania, wykrzykiwania informacji lub zapowiedzi np. wizyty ważnej persony czy egzekucji. Po wiekach zastąpił go afisz – mówiła w Dwójce prof. Dorota Folga-Januszewska.
Audio
  • Plakat to dobosz walący w werble i ogłaszający wieści (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Goście audycji "Spotkania po zmroku" zwrócili uwagę, że u swego zarania plakat miał formę tekstową, obrazową. Jego narodziny wiążą się ściśle z powstaniem potrzeby zwielokrotnienia komunikatu przeznaczonego do jak najszerszego przekazania.

- Plakat to połączenie w formie wizualnej bębna i walącego weń dobosza wykrzykującego wiadomości. To przekaz, informacja ubrana w formę plastyczną. Plakat jest szczególnym przekazem, bo informuje o zdarzeniach, komentarzach politycznych czy społecznych – stwierdził w audycji prof. Lech Majewski.

Polski plakat to jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć polskiej sztuki XX wieku. Jak i gdzie narodziła się polska szkoła plakatu? Z czego wynika jej dzisiejsza specyfika? Jakie techniki stały się ulubionymi formami wyrazu polskich artystów? Kiedy i dlaczego wybuchła pierwsza wojna plakatowa, i na czym polegała? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska i prof. Lech Majewski (autorzy książki "Oto sztuka polskiego plakatu")

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Czytaj także

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:00
_ Do dziś śni mi się gicz cielęca - mówi wybitny grafik, a chodzi o przysmak, którą jadł w warszawskim SARP-ie w latach 60. Jak wspominał, to były ponure, ale zarazem interesujące intelektualnie i towarzysko czasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Krauze. Komentator z ołówkiem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 08:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy z Andrzejem Krauzem, rysownikiem, karykaturzystą, autorem plakatów i ilustracji książkowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Metamorfizm". Łódzka wystawa Magdaleny Abakanowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 12:50
Dwójka poleca ekspozycję w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentującą dokonania jednej z najważniejszych artystek XX w. Wernisaż już 30 listopada.
rozwiń zwiń