Frida Kahlo w Poznaniu. Malarska siła kobiecego samostanowienia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 12:00
- Frida Kahlo malowała z potrzeby wyrażania swoich emocji. Dopiero w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku stała się ikoną sztuki, artystki niezależnej, symbolem silnej kobiety – mówiła w Dwójce Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w Poznaniu (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Nickolas Muray: Frida na ławceFrida on Bench
Nickolas Muray: Frida na ławce/Frida on BenchFoto: mat. prasowe/Nickolas Muray Photo Archives

Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" to prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy. Tytułowy polski kontekst wynika przede wszystkim z obecności obrazów Kahlo i Rivery na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Warszawie.

Wówczas to po raz ostatni był widziany największy obraz Fridy Kahlo – "Zraniony stół" mający prawie 2,5 metra wysokości, który artystka podarowała Związkowi Radzieckiemu dziesięć lat wcześniej. Jedna z sal ekspozycji w Poznaniu przypomina o wystawie z 1955 roku oraz historię zaginionego obrazu.

- Prezentujemy kopię jedynego dzieła Fridy wystawionego wówczas w Polsce, które po tej wystawie w tajemniczych okolicznościach zniknął i do tej pory nie został odnaleziony. W jaki sposób dzieło tej wielkości namalowane na drewnie mogło sobie ot tak po prostu wyparować? – pytała w audycji Dwójki dr Helga Prignitz-Poda, kuratorka poznańskiej wystawy.

Więcej na temat poznańskiej wystawy złożonej z 28 prac Fridy Kahlo, 10 prac Diego Rivery oraz 11 prac innych meksykańskich artystów, między innymi Nickolasa Muraya z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów z Meksyku, w nagraniu audycji.

xx 
Frida Kahlo "Autoportret jako Tehuanka"   Fot. mat. prasowe

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Anna Hryniewiecka (dyrektor CK Zamek w Poznaniu), Helga Prignitz-Poda (kuratorka wystawy)

Data emisji: 4.10.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Czytaj także

100 lat awangardy. Wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 12:18
4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich. Fakt ten został uznany za początek polskiej awangardy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prace Meli Muter - wystawa na 42. piętrze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:00
W Warszawie na 42. piętrze wieżowca Cosmopolitan można oglądać wybór obrazów jednej z najznakomitszych polskich artystek XX wieku, Meli Muter, pochodzący z prywatnej kolekcji Jankilevitsch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Awangarda, co po awangardzie?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 10:00
4 listopada 1917 roku w siedzibie Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich, uznaną za pierwszą manifestację polskiej awangardy.
rozwiń zwiń