Reflektorem w przypadkowego człowieka. Jak się rodzi i jak umiera celebryta?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 17:39
- Każdy z nas zostanie celebrytą, jeżeli tego bardzo bardzo chcę. Część z nas jednak tego uniknie, bo wiemy ile trzeba płacić za takie społeczne zakotwiczenie - mówi prof. Wiesławem Godzicem, medioznawcą z SWPS w Dwójce.
Audio
Dr Jolantą Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i prof. Wiesław Godzic w studiu Dwójki (prof. Tomasz Szlendak, socjolog z UMK rozmawiał z nami z Torunia)
Dr Jolantą Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i prof. Wiesław Godzic w studiu Dwójki (prof. Tomasz Szlendak, socjolog z UMK rozmawiał z nami z Torunia)Foto: Grzegorz Śledź/PR

- Ściągnęła wzrokiem kamerzystę, ale zrobiła to perfekcyjnie. Natalia Siwiec udawała, że jej nie obchodzi, że ktoś jej robi zdjęcia. To jest pewna umiejętność, w tym sensie ona wygrała swoje kilka minut - mówi prof. Godzic w Dwójce. Siwiec to czysta celebrytka. Znana z tego, że jest znana, zgodnie z klasyczną już definicją Daniela Boorstina. Tworzy z innymi nową sferę publiczną. Razem utrwalają system medialny, a czasem podkopują jego fundamenty.

/

- Celebryta jest rodzajem normalnego człowieka, który nagle dostał szansę, nagle oświetlił go reflektor - mówi prof. Godzic. Jest papierkiem lakmusowym, który pokazuje czego tak naprawdę chce społeczeństwo.
- W związku z naszym bogaceniem się, lepszym wykształceniem podnosi się w ciągu ostatnich lat kultura polskiego grilla, podnosi się również jakość celebryty - mówi prof. Tomasz Szlendak, socjolog z UMK - Parę lat temu byli siermiężni, teraz swoje zdanie mają. Tak jak Doda, potrafią się angażować w bezprecedensowe akcje charytatywne. Jakość celebryty podnosi się wraz z jakością życia wszystkich Polaków.
Jesteśmy w epoce celebrytów, nie herosów. Czy jest szansa na epokę postcelebrycką? Być może poprzez hologramy będzie można spędzać czas z celebrytami, nawet z tymi, którzy już dawno nie żyją. Jeżeli tylko rozwiąże się problem praw do wizerunku, nie będzie żadnych technicznych przeszkód, żeby wykorzystywać znane twarze. Coraz bardziej przejdziemy do internetu.
- Co to będzie w sytuacji, gdy 30 milionów osób na siłę codziennie będzie chciało się wyróżnić? - pyta prof. Szlendak.

usc

Czytaj także

Za życia nędzarze, po śmierci bogacze

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 15:34
Wielu artystów odeszło niedocenionych. Dopiero po śmierci okazywało się, że ludzie ci i ich twórczość stawiali się sławni. Zdarza się też, że gwiazdy nie dość, że odchodzą u szczytu swej popularności, to po ich śmierci okazuje się, że ich sława może wybuchnąć na nowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mann o show-biznesie: wypicowane panienki, pustka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 20:26
Zdaniem Wojciecha Manna, aby wypowiadać się na jakiś temat, trzeba mieć do tego minimalne przygotowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazda CNN ogłasza: zawsze byłem i zawsze będę gejem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 12:33
Anderson Cooper, jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy TV, ogłosił publicznie, że jest gejem. – Stało się dla mnie jasne, że zbyt długo ukrywałem pewne elementy swojego życia prywatnego – napisał w e-mailu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zostać sławnym i bogatym?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 07:00
Czym jest dzisiaj sława? To nie tylko popularność, to również mnóstwo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. A jednak wielu o niej marzy. Co ciągnie nas do życia "na świeczniku"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lista najbogatszych celebrytów przed trzydziestką

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 21:16
W pierwszej dziesiątce rankingu opracowanego przez magazyn "Forbes" jest sześć kobiet i czterech mężczyzn. Na pierwszym miejscu znalazła się...
rozwiń zwiń