Skarga miał moc

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 09:00
To był zapalczywy Mazur, często mówił szybciej, nim pomyślał. - Piotr Skarga dziś byłby może dziennikarzem - twierdzi prof. Janusz Tazbir, oceniając cechy osobowości słynnego kaznodziei.
Audio
Fragment obrazu Kazanie ks. Piotra Skargi. Malował Jan Matejko
Fragment obrazu "Kazanie ks. Piotra Skargi". Malował Jan MatejkoFoto: wikipedia commons/domena publiczna

Sławę kaznodziei ugruntowały "Kazania sejmowe". - A przecież wygłaszanie kazań było w owym czasie rodzajem publicystyki - mówi jezuita Krzyszrof Dorosz.

Piotr Skarga był przede wszystkim jezuitą, posłusznym władzom zakonu. To źródło bezkompromisowej postawy kaznodziei wobec innowierców, choć często wypierał się zarzucanych mu radykalnych poglądów (miał powiedzieć do króla "bądź palem zaostrzonym na heretyków", do czego się nie przyznawał). Piętnował tez zachłanność i chciwość, niezależnie od tego, czy chciwiec był heretykiem czy katolikiem.

- Wychodził z założenia, że służba dla ojczyzny powinna wynikać bezinteresowna: miała wynikać z miłości Boga i ojczyzny - podkresłił prof. Janusz Tazbir. - Szlachta uważała zaś to, co my uważamy dziś powszechnie: praca dla państwa owszem, ale należycie wynagradzana.

- Kto ojczyźnie swojej służy, samemu sobie służy - zacytował Skargę ks. Dorosz. - W tym dostrzegam pragmatyzm: kto służy dobru wspólnemu, ten dba o swoje interesy. To jest aktualne również dziś.

O tym, czy "Kazania sejmowe" zostały wygłoszone podczas obrad sejmu 1597 roku, czy wersja drukowana była tą wygłoszoną wobec audytorium, jak król wykorzystywał swego zapalczywego kaznodzieję w grze politycznej i czy Piotr Skarga był biczem na heretyków rozmawiali w audycji Hanny Marii Gizy ks. Krzysztof Dorosz i prof. Janusz Tazbir.

Czytaj także

Rok Piotra Skargi pod patronatem Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 19:45
W 2012 roku przypada 400. rocznica śmierci ks. Skargi, jezuity, teologa, kaznodziei króla Zygmunta III Wazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ksiądz Piotr Skarga obecnie dostałby Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2012 20:42
Mszą świętą w kościele Matki Bożej Łaskawej w Warszawie rozpoczął się rok księdza Piotra Skargi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe spojrzenie na wybitnego jezuitę Piotra Skargę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:44
Naukowcy z Łotwy, Ukrainy, Litwy i Polski rozmawiają w Krakowie o dziele i spuściźnie księdza Piotra Skargi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patron nieoczywisty, który wyrastał ponad swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 09:20
Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Piotra Skargi. We wrześniu minie 400 lat od śmierci autora "Kazań sejmowych" i "Żywotów świętych".
rozwiń zwiń