Seidl obnaża faszyzm w codzienności Austriaków

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 08:56
- Niby ten film dotyka uniwersalnej kwestii fanatyzmu religijnego, ale też czuje się, że glebę dla tego doświadczenia stanowi Austria i jej społeczeństwo, mocno zamknięte, ksenofobiczne z natury - tak o filmie "Raj:wiara" mówił w Dwójce krytyk, Wojciech Kałużyński.
Audio
  • Seidl i inni "kalający" Austrię - dyskusja z udziałem Sławy Lisieckiej, Wojciecha Kałużyńskiego i Krzysztofa Świrka (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Kadr z filmu Ulricha Seidla Raj: wiara
Kadr z filmu Ulricha Seidla "Raj: wiara"Foto: mat. prasowe

Ulrich Seidl, który odwiedził Warszawę z okazji polskiej premiery obrazu "Raj: wiara”, jest - obok Michaela Hanekego - jednym z wybitnych austriackich twórców, którzy namawiają swoich rodaków do przeprowadzenia rachunku sumienia, zarówno jeśli chodzi o ich winy przeszłe (masowe poparcie Hitlera), jak i aktualne. Twórców tych czasami oskarża się o "kalanie" własnego kraju - na zewnątrz pozornie pięknego i rozkosznego jak walce Straussów, wiedeńska secesja i dobrotliwie uśmiechnięty Franciszek Józef.

- Jakiś czas temu miałem okazję zobaczyć wszystkie filmy Seidla i widać w nich, że reżyser jest bardzo konsekwentny w zaglądaniu za fasadę austriackiego społeczeństwa - mówił w Dwójce dziennikarz filmowy, Krzysztof Świrek. On już w szkole filmowej nakręcił "Bal", w którym można zobaczyć wszystkie czołowe wątki krytyki społecznej w Austrii - wyjaśniał.

Znakiem rozpoznawczym filmów Seidla jest paradokumentalna formuła. Reżyser stawia zwykłych Austriaków przed kamerami i pokazuje ich pozornie nudną rzeczywistość. - Seidl nie buduje wizji czegoś, co kryje się od razu za tą fasadą, ale bardzo dużo uwagi poświęca rytuałom, spektaklowi społecznemu, który nabiera cech przerażającego widowiska - stwierdza Świrek.

W "Sezonie na Dwójkę" krytycy filmowi Wojtek Kałużyński i Krzysztof Świrek mówili również o innych "kalających Austrię" filmowcach, zaś tłumaczka Sława Lisiecka opowiadała o literackim tle tej twórczości.

W audycji znalazł się także wywiad  Moniki Pilch z Ulrichem Seidlem na temat austriackiego kina i jego filmu "Raj: wiara”.

Do wysłuchania nagrania filmowego wydania "Sezonu na Dwójkę" zaprasza Anna Fuksiewicz.

Zobacz więcej na temat: Austria literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka na urodzinach bezwzględnego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 09:08
Niedawno minęła 80. rocznica urodzin Thomasa Bernharda – wybitnego austriackiego dramaturga i pisarza. Dziś odbędą się w Warszawie specjalne wydarzenia związane z tą rocznicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jelinek: jakby Nobla otrzymało zwierzę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:00
- Kobiety bardziej niż mężczyźni walczą o status swojej podmiotowości i dlatego tak często korzystają z możliwości mówienia, choć nie zawsze bywają słuchane. To sprawa recepcji - mówiła w ostatnim udzielonym wywiadzie Jelinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wojnie lepiej było nie być sierotą urodzoną w III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 08:00
Pani Anna Berezowska miała trzy matki, a mimo to została sierotą. Od wielu lat próbuje się dowiedzieć prawdy o sobie.
rozwiń zwiń