Asli Erdoğan: urodziłam się wygnańcem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 16:12
- Swoje korzenie noszę w sobie. Każdy pisarz powinien się tego nauczyć - mówiła w Dwójce znakomita turecka pisarka i dziennikarka goszczącą na Festiwalu Conrada w Krakowie.
Audio
  • Z pisarką Asli Erdoğan rozmawia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek (Poranek Dwójki)
Asli Erdoan jest działaczką praw człowieka, a przy tym pisarką-uchodźczynią. Jej dzieła są w dużej mierze ignorowane w jej własnym kraju. Aktualnie pisze dla kurdyjskiej gazety zgr Gndem, nieustannie spotykającej się z represjami ze strony tureckich władz
Asli Erdoğan jest działaczką praw człowieka, a przy tym pisarką-uchodźczynią. Jej dzieła są w dużej mierze ignorowane w jej własnym kraju. Aktualnie pisze dla kurdyjskiej gazety "Özgür Gündem", nieustannie spotykającej się z represjami ze strony tureckich władzFoto: mat. promocyjne Festiwalu Conrada

Jako 25-latka napisała (w Genewie, gdzie pracowała jako badaczka wysokich energii w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN) książkę, której bohaterką jest jednooka kobieta. - Już wtedy miałam poczucie wygnania. Już wówczas byłam w stanie zrozumieć to dojmujące uczucie, które na początku było w moim życiu metaforą, później stało się rzeczywistością - wspominała.

W rozmowie także: o niewierze w przynależność do miejsca swojego urodzenia, o ucieczkach w literaturę i o tym, dlaczego – jaka mówi Asli Erdoğan – w każdym z nas jest trochę z ofiary i trochę z prześladowcy.

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Asli Erdoğan (pisarka, dziennikarka)

Data emisji: 24.10.2015

Godzina emisji: 9.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mg

Czytaj także

Boris Akunin. Żywot literackiego "łotra"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:11
– Tym, czego się najbardziej obawiam w życiu, jest nuda, rutyna i perspektywa robienia ciągle tego samego – mówił pisarz Boris Akunin, gość Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka i Festiwal Conrada idą pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 12:00
Gościem krakowskiego święta literatury jest m.in. tegoroczna zdobywczyni literackiego Nobla - reportażystka Swietłana Aleksijewicz. Spotkamy się z nią także w Dwójce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksijewicz: nie pytaj skąd czerpię siłę, spytaj...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 22:00
- Ważne jest, żeby wysłuchać każdego: i kata, i ofiarę, i tego, który się miota między nimi. Stąd wybór tej formy literackiej - mówił w Dwójce o polifoniczności swoich reportaży tegoroczna noblistka Swietłana Aleksijewicz.
rozwiń zwiń