"Najpierw zawód, potem artyzm". Jak uczyć filmu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 10:30
– Zawsze uważałem, że film to sztuka dla zawodowców. Poza tym bardzo lubiłem uczyć – mówił Maciej Ślesicki, współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Audio
  • Maciej Ślesicki o jubileuszu Warszawskiej Szkoły Filmowej (Poranek Dwójki)
Szkoła założona została przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica (zdj. ilustracyjne)
Szkoła założona została przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica (zdj. ilustracyjne)Foto: Ken Banks/flickr/CC BY 2.0

Reżyser stworzył szkołę wspólnie z Bogusławem Lindą w 2004 r. – W tamtych czasie powstało wiele szkół filmowych. Z dumą myślę o tym, że przetrwała tylko nasza – powiedział gość Dwójki. – Włożyliśmy w to dużo pracy, zdrowia i wiele serca, bo bez tego nie da się prowadzić szkoły. Dzięki temu jesteśmy coraz więksi i coraz mocniejsi – dodał.

Dla Macieja Ślesickiego ważne było także wcześniej zdobyte doświadczenie nauczycielskie. – Okazało się, że mam dobry kontakt z młodymi ludźmi i sporo rzeczy do przekazania – wspominał moment decyzji o założeniu Warszawskiej Szkoły Filmowej. Reżyser tłumaczył także, dlaczego placówka dopiero w tym roku świętuje 10-lecie, choć szkoła ma już 11 lat, a także wyznał, że wpędziła go ona w pewne uzależnienie.

***

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Maciej Ślesicki (reżyser, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej)

Data emisji: 25.10.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mg

Czytaj także

Polskie dzieci skazane na hollywoodzkie produkcje?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 19:00
- W Niemczech kino familijne to drugi po komediach sprzedający się gatunek filmowy - zauważał Maciej Jakubczyk ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Dlaczego w Polsce takie kino właściwie nie istnieje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Bagiński przedstawia filmowego Wiedźmina

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 10:00
- Wierzę, że ten film będzie dobry. Wielu utalentowanych ludzi nad nim pracuje - mówił w Dwójce znakomity animator i reżyser o ekranizacji prozy Andrzeja Sapkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scope100. Jak działa dystrybucja filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:00
Sto osób zainteresowanych kinem ma szansę zdecydować, jaka nowość z międzynarodowych festiwali trafi do polskiej dystrybucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojrzewanie na francuskiej prowincji z Polską w tle

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 10:30
– Chciałam pokazać nie rzeczywistość, lecz pamięć młodości, którą każdy z nas ma w sobie – mówiła Julia Kowalski, reżyserka filmu "Znam kogoś, kto cię szuka".
rozwiń zwiń