"Miejska rewolta". Nowa sztuka dla nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 10:00
W audycji zapraszaliśmy na wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentującą prace artystów ze środowisk awangardowych II Rzeczypospolitej.
Audio
  • Ewa Skolimowska i Piotr Rypson o wystawie "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie" (Poranek Dwójki)

Twórcy wystawy "Miejska rewolta" przypominają twórczość wybitnych postaci: Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Andrzeja Pronaszki, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Marka Włodarskiego. Widzowie będą mogli prześledzić mapę relacji, jakie nawiązywali między sobą artyści, a także śledzić narastanie i rozwój awangardowych idei od ekspresjonizmu i formizmu, przez konstruktywizm aż po surrealizm.

Wśród eksponowanych dzieł znalazły się najcenniejsze prace na papierze – rysunki, grafiki, fotogramy i fotomontaże – wykonane przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej. Ekspozycję uzupełnia zespół czasopism oraz książek zaprojektowanych przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii. 

Wystawę można odwiedzać od 27 października do 21 stycznia.

Marek Włodarski (1903–1960), Płyną po niebie, 1931, gwasz, papier Marek Włodarski (1903–1960), Płyną po niebie, 1931, gwasz, papier

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Ewa Skolimowska (kuratorka) i Piotr Rypson (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki". 

materiały prasowe/bch

Czytaj także

Adam Sławiński. Z Osiecką na kucyku piosenki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 12:00
– Na tego kucyka przesiadłem się z wysokiego konia opery. Z korzyścią, bo mój operowy koń chyba kulał – mówił kompozytor o swojej współpracy z Agnieszką Osiecką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koleżanka". Agnieszka Osiecka swinguje w mroku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:30
– Zawsze jest jakiś dramat i zawsze jest jakaś młodość  – mówiła Karolina Felberg-Sendecka o pewnym paradoksie, który uchwyciła w książce "Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej".
rozwiń zwiń