Opowieści o polskim wzornictwie na 300 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 11:00
- Wytwory polskich projektantów nie były dotąd tak szeroko i nie tak w pełni prezentowane jak tym razem - o nowej stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie, czyli Galerii Wzornictwa Polskiego, opowiadała w Dwójce Anna Dębska.
Audio
  • Anna Dębska i Kaja Muszyńska o Galerii Wzornictwa Polskiego (Poranek Dwójki)

Dział ten gromadzi sztukę dekoracyjną, użytkową i wzornictwo, prace projektantów polskich powstałe od przełomu XIX i XX wieku aż do dziś. - Zaczynamy od stylu zakopiańskiego, a kończymy na drukarce 3D - mówiła Anna Dębska. Opiekunka wystawy dodała, że spopularyzowany przez Stanisława Witkiewicza styl zakopiański jest uznawany za początek myślenia o projektach odwołujących się do korzeni polskości. - Styl ten miał odbudować ducha narodowego i pojawił się nie tylko na Podhalu, ale też w Warszawie i innych polskich miejscowościach.

Gość "Poranka Dwójki" zwrócił też uwagę na ciekawy zbiór przedmiotów powstałych w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a wyprodukowanych przez artystów ze spółdzielni "Ład". Na wystawie można również zobaczyć zbiór interesujących projektów, które nigdy nie zostały zrealizowane. Ponadto kuratorki wystawy Anna Dębska i Kaja Muszyńska mówiły w audycji o swoich ulubionych eksponatach w Galerii Wzornictwa Polskiego.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Goście: Anna Dębska i Kaja Muszyńska (kuratorki z Galerii Wzornictwa Polskiego)

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Jak w Paryżu odkryto polskie rękopisy sprzed stu lat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 11:10
– Od 1968 r. pracowałam w dziale muzycznym Biblioteki Narodowej w Paryżu, gdzie katalogowałam manuskrypty. Tam trafiłam na pierwszy z rękopisów – mówiła muzykolog Ewa Talma-Davous.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ceramika Zsolnay. Secesyjna chemia i tulipany

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:14
– Te przedmioty nadawały ton mieszczańskim wnętrzom około 1900 r. – mówiła Natalia Żak, kuratorka wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
rozwiń zwiń