Ukulele. "Ten instrument przyciąga dobrych ludzi"  

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 10:00
- Ten instrument skupia wokół siebie dobrych, uśmiechniętych i radosnych ludzi. Pytanie, czy to oni chcą mieć ukulele, czy to ono ma w sobie magię, która po prostu ich przyciąga - mówił Piotr Kończal, organizator imprezy Cały Poznań Ukulele.
Audio
  • O magii niewielkiej gitary i festiwalu Cały Poznań Ukulele opowiada Piotr Kończal, organizator tego wydarzenia (Poranek Dwójki)
Niewielki instrument, jakim jest ukulele, przyciąga ludzi w każdym wieku
Niewielki instrument, jakim jest ukulele, przyciąga ludzi w każdym wiekuFoto: El Nariz/Shutterstock.com

Od kilku lat trwa bum na ukulele, niewielką gitarę, która - mimo swoich nieznacznych gabarytów - zachwyca brzmieniem, charakterystycznym, jasnym dźwiękiem. - Jest inaczej strojona niż tradycyjne gitary i brzmi to bardzo wyspiarsko. Już sama barwa tego instrumentu sprawia, że myślami przenosimy się do ciepłych krajów - mówił gość Dwójki. - Poza tym bardzo łatwo grać na ukulele, więc każdy może to robić - podkreślał.

Piotr Kończal zachęcał do uczestnictwa w tegorocznej, drugiej już odsłonie festiwalu Cały Poznań Ukulele, która wystartowała 1 czerwca i potrwa przez weekend. W programie znalazły się nie tylko na koncerty gwiazd, ale też warsztaty, wspólne muzykowanie, oraz... hejnał na ukulele. - Mamy misję, by zachęcać ludzi do grania. Liczymy na osoby, które przyjdą z własnymi instrumentami, by wspólnie muzykować, ale dysponujemy także instrumentami, które wypożyczymy chętnym - opowiadał organizator.

Tłumaczył także na czym polega magia ukulele i jak wyglądały początki "ukulelowej" społeczności, która właśnie powstaje w Poznaniu i nie tylko. Dlaczego warto sięgnąć po tę niewielką gitarę? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Piotr Kończal (organizator festiwalu Cały Poznań Ukulele, członek Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele)

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

kd/pg

Czytaj także

Ucztowanie nigdy nie jest tylko jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 12:00
Dlaczego świętowanie niemal zawsze związane jest ze spożywaniem potraw? Między innymi o tym rozmawialiśmy z autorkami tomu "Terytoria smaku. Studia z antropologii i socjologii jedzenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten nurt pogodził Teheran z kibucem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:00
- Modernizm to wyjątkowo powszechny język architektoniczny. Można znaleźć bardzo podobne formy w bardzo różnych krajach - podkreślał Nicolas Grospierr, fotografik i autor albumu "Modern forms. Subiektywny atlas XX-wiecznej architektury".
rozwiń zwiń