Inauguracja Roku Wazowskiego. Przypomnieć świetność I Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 12:55
- Świętując stulecie odzyskania niepodległości, skupiamy się na XIX wieku czy początkach kolejnego stulecia. Zresztą słusznie, bo to był okres, gdzie wielu Polaków chciało czynnie włączyć się w dzieło odzyskania własnego państwa. Ale za czym oni tęsknili? Właśnie za tą I Rzeczpospolitą - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Audio
  • Dyrygent i dyrektor NFM Andrzej Kosendiak o nagrodach International Classical Music Awards 2019 dla Polaków, koncercie inaugurującym Rok Wazowski i sprawie odwołania Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego z funkcji dyrektora Opery Wrocławskiej (Poranek Dwójki)
Andrzej Kosendiak (w środku) i muzycy Wroclaw Baroque Ensamble
Andrzej Kosendiak (w środku) i muzycy Wroclaw Baroque EnsambleFoto: Łukasz Rajchert/materiały prom.

W niedzielę (3.02) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie zaingurowany zostanie cykl "Rok Wazowski". W programie uroczystego wydarzenia znajdą się utwory Marcina Mielczewskiego. 

- Był najbardziej znanym polskim kompozytorem I połowy XVII wieku, członkiem jednej z najlepszych w tym czasie europejskich kapel, którą stworzył w Warszawie na dworze Wazów. Następnie kontynuował karierę jako szef kapeli Ferdynanda Wazy, przyrodniego brata króla Władysława IV. Mam taki trochę zawód, gdyż nie przywołujemy I Rzeczpospolitej zbyt często. Myślimy o niej jako o kraju wielkich przewag militarnych, potęgi politycznej, a zapominamy, że był to też okres niezwykłej świetności polskiej kultury - podkreślał Andrzej Kosendiak, który poprowadzi koncert.

Transmisja inauguracji Roku Wazawskiego na antenie Dwójki (niedziela, godz. 18.00).

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki komentował również w audycji przyznanie dwóm albumom nagranym przez zespoły NFM prestiżowych International Classical Music Awards 2019 oraz sprawę odwołania Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego z funkcji dyrektora Opery Wrocławskiej.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki, prezes Zrzeszenia Filharmonii Polskich)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: Mielczewski był najpopularniejszym polskim kompozytorem epoki baroku

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 10:00
- W XVII wieku dzieła Marcina Mielczewskiego były znane w całej Europie. Jego utwory zachowały się w zbiorach od Lubeki przez miasta saksońskie, Morawy, Gdańsk, Wrocław aż po Smoleńsk - mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stradivarius "Polonia". Symbol przywracania dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 20:00
- Posiadanie takiego instrumentu daje prestiż, ale jest to przede wszystkim wspaniałe narzędzie w rękach artysty. Te skrzypce dają ogromne możliwości. Ich obecność w Polsce to krok w przywracaniu dziedzictwa, które utraciliśmy w czasie wojny - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń