X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksandra Justa: "Clarissima" to tekst o drodze życiowej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 11:34
- Są to rozważania dotyczące właściwie całego jej życia. Momentami bardzo filozoficzne, momentami przyziemne, troszkę metafizyczne - mówiła w Dwójce aktorka, która w sztuce "Clarissima" wciela się w rolę Clary Schumann.
Audio
  • Aleksandra Justa opowiada o monodramie "Clarissima" (Poranek Dwójki)

13 września obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin wielkiej wirtuozki fortepianu, kompozytorki zajmującej czołowe miejsce wśród XIX–wiecznych pianistów. Clara Josephine Schumann stawiana była obok takich twórców jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms, czy Artur Rubinstein. Biografia kobiety wielkiej odwagi, żony słynnego kompozytora, matki ośmiorga dzieci, artystki tworzącej w czasach niesprzyjających kobietom w sztuce, stała się inspiracją dla wielu współczesnych twórców.

1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, zobaczymy w Teatrze Telewizji sztukę Justyny Bargielskiej "Clarissima" przeniesioną na deski teatru przez Tomasza Cyza. W tym właśnie monodramie wybitną kreację stworzyła Aleksandra Justa. Aktorka zaznacza, że nie jest to cała biografia pianistki, a jedynie fragment jej życia. Akcja sztuki dzieje się na chwilę przed śmiercią Roberta Schumanna, gdy Clara odwiedza go w szpitalu psychiatrycznym - Podsumowuje troszkę swoje życie w konstelacji z nim. To jest tekst o drodze życiowej, w której musi dokonać wyboru miedzy sztuką a życiem, między absolutnym oderwaniem się dla świata sztuki i pójściem "w długą" a tym, żeby się jednak zatrzymać tu, na ziemi, ale żeby komponować i nie odfrunąć w te zaświaty własnej wyobraźni - mówiła odtwórczyni roli Clary Schumann. - Tekst Justyny jest przesiąknięty poczuciem humoru, dowcipem i taką realnością życia. Tam jest całe bogactwo życia w tym tekście, za co bardzo go lubię - zaznaczyła.

Kto będzie towarzyszyć na scenie Aleksandrze Juście? I jakie są jej plany na nadchodzący sezon? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Aleksandra Justa (polska aktorka teatralna i filmowa, odtwórczyni roli Clary Schumann w monodramie "Clarissima")

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wbrew swojej woli". Gdy ofiara staje się katem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 10:30
W "Poranku Dwójki" o najnowszym spektaklu w warszawskim Teatrze Soho opowiedzieli reżyser Jarosław Tumidajski oraz aktor Modest Ruciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy papież". Paolo Sorrentino: w rzeczywistości kościelnej interesuje mnie estetyka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:58
- Nie chodzi o piękno kościołów, to znamy. Mówię o wnętrzach biur, zakrystii, plebanii. Jest zwykle kilka elementów, które charakteryzują tę estetykę. Pokoje są urządzone minimalistycznie, wyposażone są w pięć najpotrzebniejszych rzeczy, np. jedno łóżko, jeden krzyż. Pozostałe rzeczy są ukryte i to był początek mojego myślenia o serialu - mówił w Dwójce włoski reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Zdunikowski: Paprocki staje się zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 09:34
- On był wielkim patriotą. Nie nosił biało-czerwonej flagi ani orzełka na klapie, ale jego postawa jako artysty przez całe życie pokazywała, że tu się czuł najlepiej i, mimo że ciężko w tej komunie było artystom, to on kochał ten kraj - mówił gość Dwójki, prezes Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Mikołajczyk: chcemy zakołysać Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 11:19
- Materiał jest bardzo ostry. Jedna piosenka ma tytuł "Bez jeńców" i tak sobie też to tłumaczymy, że nie bierzemy jeńców w tym musicalu - mówił gość Dwójki, dyrektor Teatru Syrena i reżyser musicalu "Rock of Ages", który 14 września będzie miał swoją premierę na polskiej scenie.
rozwiń zwiń