Polskie Radio świętuje 95. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:31
1 lutego 1925 roku Polskie Towarzystwo Radiotechniczne nadało z Warszawy pierwszą próbną audycję. W "Poranku Dwójki" sięgnęliśmy do początków historii instytucji, zaglądając m.in. do Archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Maria Baliszewska opowiada do początkach tematyki ludowej i folkowej na ogólnopolskiej antenie PR (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Agnieszka Kordowicz i prof. Rafał Habielski o przedwojennej rzeczywistości Polskiego Radia (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z twórcą Warszawskiej Inicjatywy Kresowej, Tomaszem Kubą Kozłowskim (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Enrique Ramos

O 9.25 w rozmowie z dyrektor radiowego Archiwum Agnieszką Kordowicz oraz historykiem prof. Rafałem Habielskim cofnęliśmy się do przedwojennej rzeczywistości, w której Polskie Radio rozwijało swój zasięg i było jednym z głównych narzędzi sprzyjających modernizacji odradzającego się państwa.

Pierwszego lutego 1925 roku w Warszawie było tylko stu siedemdziesięciu posiadaczy radioodbiorników i tylko tyle osób mogło słuchać tych próbnych stacji. Zasięg był około dwustu kilometrów.

W momencie gdy w maju 1926 roku dochodzi do walk w Warszawie zostają zajęte siedziba Polskiej Agencji Telegraficznej i kilka redakcji ważnych dzienników. Siedziba radia nie była wówczas miejscem strategicznym, stacja nadawała dalej krótkie programy i przeszła na muzykę poważną, aby nie dawać powodu do wszczęcia akcji odwetowej wobec niej. - Ale po roku 1926 mamy do czynienia z systematycznym i dynamicznym wzrostem znaczenia radia - mówił historyk, prof. Rafał Habielski.

- Z powodów małego zasięgu i niewielkiej liczby odbiorców medium to było na początku swej działalności lekceważone. Pierwszego lutego 1925 roku w Warszawie było tylko stu siedemdziesięciu posiadaczy radioodbiorników i tylko tyle osób mogło słuchać tych próbnych stacji. Zasięg był około dwustu kilometrów. Pierwszą spikerką polskiej radiofonii była Halina Wilczyńska zwana również radiowieszczką - opowiadała w "Poranku Dwójki" Agnieszka Kordowicz, wicedyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Początki rozgłośni regionalnych były trudne. Nowe medium musiało pokonać dwie bariery: koszty, które ponosi ten, kto chce słuchać radia (wykupienie abonamentu i bardzo drogi odbiornik) i zasięg (upowszechnienie emisji przez tworzenie nowych nadajników).

- W 1930 roku rozpoczęto akcję produkcji tanich radioodbiorników "Detefon". Była to rewolucja, która spowodowała, że odbiorniki stały dziesięciokrotnie tańsze - tłumaczyli goście "Poranka".

Po odzyskaniu niepodległości w kraju w którym prawie 40 proc. ludności było analfabetami, a w kresowych rejonach wiejskich ten odsetek był nawet dwukrotnie większy Polskie Radio stało się istotnym narzędziem cywilizowania i konsolidowania zróżnicowanego społeczeństwa stworzonego z trzech części rozbiorowych. Był to proces, który wymagał czasu.

Poza tym w sobotnim "Poranku Dwójki" w specjalnych rozmowach z Wojciechem Ossowskim i Marią Baliszewską, pracownikami Polskiego Radia, sięgnęliśmy do początków tematyki ludowej i folkowej na ogólnopolskiej antenie. Przypomnieliśmy też niezwykłą postać Mariana Domańskiego.

W rozmowie z twórcą Warszawskiej Inicjatywy Kresowej Tomaszem Kubą Kozłowskim sprawdziliśmy, jak Polskie Radio miało się m.in. w Wilnie czy we Lwowie, zapytaliśmy też, czym dzisiaj radio przyciąga słuchaczy.

W audycji nie zabrakło wiadomości kulturalnych czy przeglądu prasy, a dla melomanów mieliśmy jubileuszowe wydanie naszej zabawy w Folkową Płytę Poranka - do wygrania był zestaw płyt z muzyką folkową i tradycyjną. 

Oficjalne rozstrzygnęliśmy również Plebiscytu Piosenek 95-lecia Polskiego Radia!

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 7.00


at

Czytaj także

Ojciec Marek Blaza o bożonarodzeniowych tradycjach wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:20
W sobotnim “Poranku Dwójki”...trirytualizm, ekumenizm, katolickie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, czyli m.in. Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem oraz Ukraiński Kościół Greckokatolicki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groźna bogini Bhadrakali przychodzi nocą

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:59
Pod takim tytułem w Muzeum Azji i Pacyfiku Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk organizują spotkanie i projekcję filmów dotyczących Indii, a konkretnie rytualnych widowisk ku czci okrutnej bogini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od radiowych początków po techniczne nowości. 95-lecie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 02:00
1 lutego Polskie Radio świętowało 95-lecie swojego istnienia. W specjalnym wydaniu "Dwójki na miejscu" - w Studiu im. Władysława Szpilmana - spotkaliśmy się ze znakomitymi gośćmi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół historii Polskiego Radia na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 08:00
Z okazji 95-lecia Polskiego Radia w audycji "Z muzyką po Kresach" posłuchalismy materiałów z Radia Lwów i Radia Wilno pochodzących z archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń