Historia

Olgierd Budrewicz. Warszawiak, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:35
12 lat temu, 20 listopada 2011 roku, zmarł Olgierd Budrewicz - pisarz, dziennikarz, reportażysta, varsavianista i podróżnik, a także żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jedna z jego książek nosi znamienny tytuł "Byłem wszędzie".
Olgierd Budrewicz na fotografii z 2007 roku
Olgierd Budrewicz na fotografii z 2007 rokuFoto: East News/Bartosz Makowski/Reporter
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
12:37 ZAPISKI WTOREK.mp3 Olgierd Budrewicz o pisarzach podróżujących. (PR, 20.08.2001)

 


Posłuchaj
11:01 ZAPISKI SRODA.mp3 Olgierd Budrewicz opowiada o Brazylii. (PR, 20.08.2001)

 


Posłuchaj
12:34 ZAPISKI CZWARTEKK.mp3 Olgierd Budrewicz opowiada o ciekawych wyspach i innych "zakamarkach". (PR, 20.08.2001)

 


Posłuchaj
11:51 ZAPISKI PIATEK.mp3 Olgierd Budrewicz opowiada o wielkich miastach, które są wspólczesną dżunglą. (PR, 20.08.2001)

 

"Długo myślałem, że Olgierd Budrewicz nie istnieje" - napisał po jego śmierci dziennikarz Michał Ogórek w "Gazecie Wyborczej". - "Nazwiskiem Budrewicz podpisane były w »Przekroju« relacje z Ameryki Południowej, z Azji; człowiek - do tego jeden - nie mógł tam być. Kiedy Go poznałem, okazało się, że jest jeszcze bardziej nieprawdopodobny: będąc tam wszędzie, tak naprawdę wolał być na Żoliborzu".

Fascynowały go dzieje stolicy Polski. W audycji Polskiego Radia z 1985 roku powiedział, że Warszawa jest jego pasją, podróże traktuje natomiast jak pracę.


Posłuchaj
12:57 budrewicz.mp3 Olgierd Budrewicz o swoim stosunku do Warszawy. (PR, 20.08.2001)

 

Olgierd Budrewicz urodził się 10 lutego 1923 roku w Warszawie, zmarł w tym samym mieście 20 listopada 2011 roku. Między tymi dwiema datami odwiedził i opisał ponad 160 krajów. Był autorem licznych reportaży zagranicznych, wydanych w kilkudziesięciu książkach, programów telewizyjnych, scenariuszy i komentarzy do dokumentów filmowych. Tworzył publicystykę poświęconą zagadnieniom polonijnym, przewodniki i publikacje podróżnicze. Wydał wiele książek poświęconych historii i współczesności Warszawy, artykułów, felietonów, szkiców i esejów, m.in. "Podróże do czterech rogów świata", "Jest Warszawa" i "Byłem wszędzie".

"Nauczyłem się Warszawy"

– Jestem obrzydliwie warszawski – mówił Olgierd Budrewicz we wspomnieniach nagranych w Polskim Radiu w 2001 roku. – Z tym miastem związany jestem już w trzecim pokoleniu, poza tym mam już tu córkę i wnuczkę. Nie tylko Polska jest ojczyzną, lecz także Warszawa, a nawet dzielnica, w której się długo mieszka – stwierdził.


Posłuchaj
00:08 Budrewicz: Warszawa jest moim hobby Budrewicz: Warszawa jest moim hobby. (PR, 1985)

 

Pierwsze teksty Olgierd Budrewicz pisał podczas Powstania Warszawskiego dla jednego z akowskich pism. Po wojnie pracował jako reporter miejski w popołudniówce "Wieczór Warszawy". – Chodziłem po gruzach stolicy, a potem po rusztowaniach – opowiadał. – Ponieważ się tu urodziłem, spędziłem okupację i widziałem zniszczenie Warszawy, mogę powiedzieć, że przeżyłem z tym miastem sporo. I chyba nauczyłem się Warszawy. Poznałem jej dobre cechy, a także przywary – powiedział.

Po okresie miejskiego dziennikarstwa Olgierd Budrewicz zaczął pisać książki o Warszawie, takie jak "Baedeker warszawski" w trzech tomach czy " Sagi warszawskie" - opowieści o rodzinach zasłużonych dla kultury tego miasta. Cudzoziemcom przyjeżdżającym do Polski varsavianista nie polecał jednak oczywistego zwiedzania miasta. – Zabytki, które zwykle poleca się w przewodnikach, są moim zdaniem średniej klasy, a jeżeli już, to są częściowo podfałszowane. Słynna była przecież sprawa warszawskiej Starówki, której UNESCO nie chciało wpisać na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, twierdząc, że to falsyfikat – mówił.

"Ojciec wracał z podróży i zaczynał opowieść"

– Te podróżnicze opowieści były dla nas niezwykle atrakcyjne – opowiadała w 2016 roku Ewa Budrewicz, córka pisarza, autorka książki "Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży". – Wracał, siadał i nam opowiadał. Prawie od razu zabierał się również do pisania – mówiła.

W piątą rocznicę śmierci w 2016 roku Wiesław Ochman, śpiewak operowy i przyjaciel Olgierda Budrewicza, wspominał nie tylko jego wielką ciekawość świata, lecz także serdeczny stosunek do bliskich osób.

– Zawsze dowiadywałem się od niego czegoś nowego, bo niezwykle prosto opowiadał przygody, które mu się przydarzyły – powiedział Wiesław Ochman. – Jednak wyjątkowe u niego było to, iż cenił i zachowywał we wdzięcznej pamięci przyjaciół. Nie korzystał jednak z tych przyjaźni, ponieważ w życiu raczej dawał niż brał – mówił.


Posłuchaj
15:58 21.11.16 kultura.mp3 Wiesław Ochman wspomina Olgierda Budrewicza. Audycja Magdy Mikołajczuk. (PR, 21.11.2016)

 


Posłuchaj
15:10 Dwójka Poranek Dwójki 9.03.2016 budrewicz.mp3 Z Ewą Budrewicz-Wałaszewską, autorką książki "Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży", rozmawia Paweł Siwek. (PR, 9.03.2016)

 

PR24/IAR/mc

Czytaj także

Maurycy Beniowski. Polak królem Madagaskaru

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 05:35
Poglądy Beniowskiego wyprzedzały jego wiek, a obejście się jego z Malgaszami było światlejsze i sprawiedliwsze, niż obejście innych Europejczyków, którzy przybywali na tę wyspę – pisał w 1879 roku William Ellis, znawca historii Madagaskaru .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Lepecki. Podróżnik i wierny adiutant Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 05:50
Gdyby nie on, pewnie nie wiedzielibyśmy dziś, że Piłsudski najbardziej lubił filmy rysunkowe, zaś pokolenia żyjące w odizolowanym od świata PRL nie poznałyby egzotyki odległej Ameryki Południowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Chlebowski. Polak na dworze tureckiego sułtana

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 12:30
O malarzu i podróżniku opowiadały Anna Merunowicz, tłumaczka jego listów na angielski, i dr Agata Wójcik, historyk sztuki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Niespokojny brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 16:00
Nie potrafił usiedzieć na miejscu. Do 1905 roku przebył po Sachalinie 4655 wiorst: końmi, w zaprzęgach psich i jelenich, łodziami i pieszo. Zakładał szkoły dla Ajnów i nagrywał ich obrzędy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latające żaby i smoki. Michał Siedlecki na Jawie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 18:00
- To doskonałej próby literatura naukowa i podróżnicza - mówił w Dwójce Dawid Martin o publikacji prof. Siedleckiego, polskiego zoologa, w której sto lat temu opisał niesamowity świat Jawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedź Wojtek. Towarzysz żołnierzy Andersa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 05:55
Choć są zdjęcia i relacje, to w tę historię trudno uwierzyć. W polskiej armii w czasie II wojny światowej służył niedźwiedź Wojtek. Przeszedł szlak bojowy armii generała Władysława Andersa od Iranu do Włoch. Po wojnie, 15 listopada 1947 roku, miś został przekazany do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. 
rozwiń zwiń