Relacje drzew, owadów, grzybów i człowieka. "MYKOsystem" w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 16:12
- Interesuje nas zmiana podejścia do relacji z materiałami. Proponujemy przesunięcia w relacjach międzygatunkowych - tłumaczyła założenia warszawskiej wystawy "MYKOsystem" Agata Szydłowska, kuratorka tej ekspozycji, badaczka i wykładowczyni na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o wystawie Człowiek - Natura - Dizajn -"MYKOsytem" w galerii Kordegarda (Poranek Dwójki)
Audio
  • Rozmowa o wystawie Człowiek - Natura - Dizajn -"MYKOsytem" w galerii Kordegarda (Poranek Dwójki)

Wystawa "MYKOsystem" została przygotowana specjalnie na potrzeby polskiego pawilonu na XXII Triennele di Milano. Tematem przewodnim Triennale pod kuratelą Paoli Antonelli z nowojorskiego MoMA była rola dizajnu i architektury w odbudowie relacji między człowiekiem a naturą. "MYKOsystem" spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających Triennale i zyskał dobre recenzje. Teraz możemy zobaczyć ją w Warszawie.

- Tworzymy z niepowlekanego papieru, z niezabezpieczonego drewna, używamy minimum kleju, minimum substancji chemicznych, żeby w którymś momencie, wybranym np. przez grzyby, ta instalacja znalazła się z powrotem w naturalnym obiegu materii - wyjaśniała podejście do tworzenia we współpracy międzygatunkowej Anna Szydłowska. 

Jak zaznaczył Maciej Siuda, architekt i wykładowca poznańskiej School of Form, artyści zaangażowani w "MYKOsystem" postanowili zamienić pojęcie "używania" materiałów na "współpracę" z nimi. - Nie używajmy natury. Współpracujmy z nią - dodał.

Ekspozycja składa się z drewnianej instalacji, która odnosi się do tego, co pod ziemią (grzybnia i korzenie), i tego, co na ziemi (drzewo, człowiek i jego wytwory). Jej dwustronność zachęca do zmiany perspektywy, spojrzenia pod nogi, a nawet zaglądania pod powierzchnię. Równorzędnym elementem ekspozycji są infografiki, animacja oraz druki, które przedstawiają koncepcję "MYKOsystemu". Całości towarzyszy muzyka skomponowana przez Joannę Halszkę Sokołowską.

Do 29 marca ekspozycja pokazywana jest w warszawskiej Kordegardzie.

***

Audycja: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Agata Szydłowska (kuratorka wystawy, badaczka i wykładowczyni na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie), Maciej Siuda (architekt i wykładowca poznańskiej School of Form)

Data emisji: 2.03.2020

Godzina emisji: 8.30

uk/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fast Fashion Fed. Artyści łączą siły w wojnie ze śmieciami

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 14:12
Fast Fashion Fed to międzynarodowy projekt łączący artystów z różnych dziedzin sztuki: rzeźba, malarstwo, moda, sztuka filmowa, sztuka audio. Wszystko po to, by bronić naszej planety. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spitsbergen sprzed 38 lat. Fotografia i świat bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:11
Gdy Anna Musiałówna wyjechała na Spitzbergen był rok 1981. Co ją tam zachwyciło, a jakie... śmieci tam znalazła? O tym opowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na świeżym powietrzu?". Geneza ruchu ekologicznego w polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
- Wizualność sztuki była połączona z tym, co naturalne wokół nas - mówiła o Plenerach w Osiekach Julia Ciunowicz, kuratorka wystawy "Na świeżym powietrzu?".
rozwiń zwiń