Komponowanie Lemem inspirowane

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:32
W "Poranku Dwójki spróbujemy zachęcić Państwa do zmierzenia się z geniuszem"… Stanisława Lema.
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: shutterstock.com

Wyzwanie to związane jest z ogłoszonym przez Instytut Adama Mickiewicza konkursem "The Science of Fiction", którego efektem ma być skomponowanie utworu inspirowanego twórczością pisarza, futurologa, eseisty dla Klangforum Wien - wyjątkowego zespołu muzyki nowej.​

Klangforum Wien to zespół kameralny współczesnej muzyki klasycznej złożony z 24 muzyków z różnych krajów. Założony w 1985 roku przez Beata Furrera stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki najnowszej. Do tego grona może dołączyć dwoje polskich kompozytorów.

O godz. 8.30 o szczegółach konkursu oraz najbliższych projektach porozmawiamy z dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbarą Schabowską.

Godzinę później zagości w Państwa odbiornikach muzyka dawna. Choć życie artystyczne wielu muzycznych zespołów uległo znacznemu ograniczeniu, La Tempesta - warszawski zespół muzyki dawnej - nie pozwala sobie na zastygnięcie w czasie i bierne czekanie na koniec pandemii. Zespół przymierza się do realizacji ambitnego planu, jakim jest nagranie i wydanie w postaci 2 CD oratorium Mesjasz Jerzego Haendla.  Projekt unikalny, bowiem nie istnieje dotąd żadne w całości polskie nagranie z udziałem instrumentów z epoki. O szczegółach opowie założyciel zespołu La Tempesta - Jakub Burzyński. 

Ponadto w audycji:

  • ponadczasowa komedia w ciężkich czasach - Anna Cieślak, Marta Kurzak, Joanna Trzepiecińska, Jerzy Schejbal i inni aktorzy Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w specjalnym performatywnym czytaniu online "Ślubów panieńskich", 
  • felieton językowy i nowe słowa definiujące zjawiska zaistniałe podczas pandemii,
  • "Atlas nowoczesności", edukacyjne czytanki, czyli nic nie zatrzyma sztuki idei w Muzeum Sztuki w Łodzi. 

​​Nie zabraknie stałych punktów programu: Płyty Tygodnia i konkursu "Do 3 razy sztuka".

***


Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

Czytaj także

Głos kobiet w muzyce współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:25
Zawód kompozytor był przez długie lata domeną mężczyzn. Kompozytorki w historii muzyki europejskiej były raczej wyjątkami. Ostatnio zdaje się to powoli zmieniać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Konieczny. Wesoły kompozytor z Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 05:45
85 lat temu urodził się Zygmunt Konieczny, kompozytor, aranżer, pianista, związany z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, twórca nazywany "wesołym kompozytorem smutnych piosenek".
rozwiń zwiń