Spektakle i koncerty online w 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 10:12
5 maja br. przypada 201. rocznica urodzin ojca polskiej opery narodowej. Z tej okazji polskie instytucje kultury, mimo niecodziennych warunków, w jakich przyszło nam żyć, postanowiły hucznie uczcić tę datę w przestrzeni wirtualnej.
Audio
  • Propozycje instytucji kultury z okazji 201. urodzin Stanisława Moniuszki (Poranek Dwójki)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Stanisław Moniuszko 663.JPG
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Z okazji urodzin Stanisława Moniuszki Teatr Wielki – Opera Narodowa udostępnił swoją platformę VOD teatrom, które chciałyby zaprezentować swoje najciekawsze spektakle Moniuszkowskie. Będzie można obejrzeć m.in. jedną z propozycji zespołu Opery na Zamku w Szczecinie, która 5 maja o godz. 19.00 premierowo udostępnia zapomniany zupełnie balet "Na kwaterunku" w interpretacji Roberta Bondary.

- Zaintrygowała mnie koncepcja tego młodego i niezwykle utalentowanego choreografa. To przedstawienie jest swoistym protestem przeciwko wojnie, a zestawienie romantycznej muzyki Moniuszki z bardzo współczesną interpretacją mogło być niebezpieczne dla utworu - mówił Jacek Jekiel, dyrektor instytucji. Dodał, że taka konfrontacja jednak tylko wzmocniła siłę przekazu dzieła.

Przeczytaj: Agnieszka Kręglicka: dzieci w czasach Moniuszki miały przegwizdane >>>


front Orkiestra Moniuszko Msze 1200.jpg
"Stanisław Moniuszko - Msze". Płyta Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

- To historia opowiadająca o pewnej przemianie bohatera, który w piekle konfliktu nagle odkrywa w sobie nowe rzeczy, konfrontuje nową rzeczywistość ze swoimi przemyśleniami. Robert Bondar zrobił z tego spektakl niezwykły i pomyślałem, że trzeba to zatrzymać w kadrze. Okazało się to świetnym pomysłem na te okropne czasy, gdzie dobre materiały, pokazane w dobrej jakości, dają nam namiastkę uczestniczenia w tych spektaklach, w których ciągle uczestniczyć nie możemy - mówił dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.

Do wirtualnych obchodów urodzin Stanisława Moniuszki dołączyła również Polska Opera Królewska, która przygotowała cykl wydarzeń pod hasłem "Majówka z Moniuszką". Wśród nich – specjalny koncert najsłynniejszych pieśni i ballad polskiego kompozytora. Jak mówił jeden ze śpiewaków Polskiej Opery Królewskiej Robert Gierlach, koncert będzie różnorodny, ponieważ zostaną zaprezentowane zarówno liryczne, jak i dynamiczne dzieła. - 29 kwietnia, razem z Anetą Łukaszewicz i Krzysztofem Trzaskowski, nagraliśmy koncert z okazji urodzin Stanisława Moniuszki. Odbywał się bez publiczności, ale staraliśmy się tak budować swoje emocje, żeby stworzyć atmosferę podobną do występu na żywo - zachęcał śpiewak. Koncert można obejrzeć 5 maja na kanale YouTube.

Zobacz też: 201. urodziny Moniuszki. Olga Pasiecznik: wykonanie jego pieśni to nobilitacja >>>

Warto wspomnieć również o propozycji fonograficznej, przygotowanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne – zbiorze najpiękniejszych nagrań dzieł Stanisława Moniuszki. – Postanowiliśmy na trzech płytach zebrać wybitne interpretacje pieśni do „Śpiewników Domowych” – arie i ansamble z oper Moniuszki. Na trzecim krążku znalazły się uwertury. Mamy tutaj interpretacje Bernarda Ładysza, Marii Kunińskiej-Opackiej, Bogdana Paprockiego czy Haliny Słonickiej - crème de la crème polskiej wokalistyki. A za pulpitami dyrygenckimi stanęli Walerian Bierdiajew, Grzegorz Fitelberg, Jan Krenz czy Jerzy Semkow – opowiadał Daniel Cichy, redaktor naczelny instytucji.

Zobacz też: "Śpiewnik Domowy Stanisława Moniuszki" w Polskim Radiu >>>

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Data emisji: 5.05.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Borowicz: te kantaty Moniuszki są mityczne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:01
- Wszyscy wiedzieli, że one istnieją, ale nikt ich nie słuchał, nie wykonywał – mówił dyrygent o utworach Moniuszki, które znalazły się na płycie "Kantaty Milda/Nijoła". Album został nagrany pod batutą Łukasza Borowicza przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

201. urodziny Stanisława Moniuszki. Wielkie świętowanie online

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 12:50
- Tę niezwykłą rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki przeżywamy w sposób właściwy dla naszych czasów, ale myślę, że intensywnie, bo z udziałem znakomitych artystów - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W tym roku bowiem obchody przenoszą się do przestrzeni wirtualnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Majówka z Dwójką", czyli Moniuszko na …201

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 15:03
Na dwa dni przed 201. urodzinami Stanisława Moniuszki Dwójka rozpoczyna huczne świętowanie. Majówka z Dwójką to okazja do pierwszej na antenie prezentacji najnowszej rejestracji opery Moniuszki "Flis" - po raz pierwszy na instrumentach historycznych!
rozwiń zwiń