Dyrektor bielskiego teatru: powrót publiczności był pełen emocji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 11:03
- Jako człowiek, który 35 lat spędził w teatrze mam konkretne i trwałe poczucie, że spotkanie widza w teatrze jest naszą misją - mówił w "Poranku Dwójki" Witold Mazurkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, który jako pierwszy teatr w Polsce wznowił stacjonarną działalność.
Teatr
TeatrFoto: shutterstock

Posłuchaj

10:55 [ PR2]PR2 (mp3) 23 czerwiec 2020 08_31_28.mp3 Witold Mazurkiewicz o pierwszym po pandemii spektaklu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (Poranek Dwójki)

Zamknięcie placówek kultury trwało do początku czerwca br. Powrót do gry przed publicznością ze względów organizacyjnych wymagał przygotowań i reorganizacji pracy, jednak widzowie w Bielsku-Białej nie musieli czekać. - Wystartowaliśmy jako pierwszy teatr w Polsce 6 czerwca - podkreślił Witold Mazurkiewicz - tym samym spełniając obietnicę, którą dałem swojemu zespołowi i publiczności, że drzwi do teatru otworzymy, kiedy tylko będzie to możliwe. Gramy praktycznie codziennie - zaznaczył.

Emilian Kamiński 1200 PAP.jpg
Emilian Kamiński o Unii Teatrów Niezależnych

Pierwsze spotkanie z publicznością było przepełnione emocjami po obu stronach sceny. Drzwi teatru symbolicznie otworzyła prapremiera dramatu "W górę" Petera Quiltera, który śledził spektakl online. - Premiera była zupełnie niezwykła. Aktorzy opowiadali mi o tym, jak stanęli na scenie. Otworzyli oczy, kurtyna poszła w górę, światła zapaliły się i zobaczyli pół widowni przed sobą, poczuli się niezwykle i to były uczucia mieszane - opowiadał gość "Poranka". - Niektórzy, jakby pierwszy raz byli na scenie, inni poczuli niezwykłe wzruszenie - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] Dyrektorka TR Warszawa: potrzebujemy czasu na zmiany >>>>

Teatr Polski w Bielsku-Białej niezmiennie cieszy się dużą popularnością, a prezentując kilkaset sztuk rocznie każdorazowo widownię ma wypełnioną po brzegi. Obecnie ze względów sanitarnych widzów jest połowa. Tak było także na pierwszym po izolacji spektaklu. - Publiczność była w tym wszystkim najważniejsza - zaznaczył dyrektor placówki. - Wraca do nas z zupełnie innymi odczuciami. Widzowie czują wzruszenie, jakby coś zaczynało się zupełnie od nowa - przyznał. - Uczestnictwo teatru w sieci jest czymś zupełnie nowym. To funkcjonowało, ale jestem bardzo szczęśliwy, że jesteśmy już na deskach teatru.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Witold Mazurkiewicz (dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku Białej)

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Jan Komasa: Tribeca dała "Hejterowi" drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:28
- Na początku jakoś łudziliśmy się, że "Hejter" wróci do kin. Tribeca była dla nas światełkiem nadziei, że ten film będzie miał jeszcze drugie życie - mówił o emocjach pierwszych tygodni pandemii reżyser Jan Komasa, którego "Sala Samobójców. Hejter" zdobyła główną nagrodę na Tribeca Film Festival w sekcji International Narrative Competition. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:35
- To na pewno podniesienie prestiżu muzeum - podkreślała w Dwójce Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, komentując wielką zmianę, jaka czeka zakopiańską placówkę. Jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, muzeum zmieni swój status i z regionalnego zostanie podniesione do rangi narodowego.
rozwiń zwiń