"Któż zdoła się ostać?". Festiwal Nowe Epifanie po raz dwunasty

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:55
Rozpoczyna się dwunasta edycja interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie. Tegorocznym motywem przewodnim będzie apokalipsa. Jak ją rozumieć i czy jej pojmowanie musi być katastroficzne? 
12. Festiwal Nowe Epifanie
12. Festiwal Nowe EpifanieFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
14:07 PR2_MPLS 2021_02_15-08-32-19_Nowe_Epifanie.mp3 Paweł Dobrowolski o Festiwalu Nowe Epifanie (Poranek Dwójki)

 

 


witkacy 1200.jpg
Czy Witkacy chciał zginąć za cara?

Tegoroczna, dwunasta odsłona Festiwalu Nowe Epifanie poświęcona będzie tematyce apokalipsy. W stosunku do lat poprzednich program nie ulegnie zmianie. - Chcieliśmy zachować wszystkie tradycje festiwalu, również te czasowe. Jak co roku ramy wydarzenia wyznaczać będzie Środa Popielcowa i Niedziela Palmowa - mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu.

Zasięg ogólnopolski 

- Przygotowaliśmy wiele wydarzeń, które prezentowane będą głównie w formie transmisji online. Na część z nich udało nam się zaprosić widzów na żywo. Spektakle odbywać będą się w teatrach w całej Polsce m.in. w Wałbrzychu, Szczecinie i Opolu. Zdecydowaliśmy nie przywozić ich do Warszawy. Chcemy transmitować je z macierzystych jednostek, a na pokazy zapraszać lokalną publiczność. Dzięki temu możemy śmiało powiedzieć, że festiwalowi udało się w tym roku przekroczyć bariery geograficzne. Teraz, to już nie tylko festiwal warszawski, ale wydarzenie ogólnopolskie, do którego poprzez naszą platformę dostęp zyskali ludzie na całym świecie - opowiada.

Młodzi artyści

- Do współpracy chcieliśmy zaprosić jak najwięcej młodych artystów. Ten festiwal daje im możliwość zatrudnienia. Zależało nam, żeby mimo pandemii móc złożyć zamówienia na koncerty i spektakle. Od miesięcy liczyliśmy się z tym, że tegoroczny festiwal będzie transmitowany przez internet. Młodzi ludzie mają zdolność radzenia sobie z takimi formami. Udało nam się stworzyć im do tego przestrzeń - dodaje. 

- Tym, na czym jeszcze nam zależało, jest utrzymanie kształtu festiwalu. Każdego roku wydarzenia otwierała ostatkowa potańcówka. W jej miejsce przegotowaliśmy razem z Polskim Radiem playlistę z muzyką tradycyjną, którą będziemy proponować uczestnikom. Z zestawu utworów będzie można korzystać np. podczas domówek - wyjaśnia Dobrowolski.

Marcin Czarnik 1200.jpg
"Serotonina" Michela Houellebecqa na deskach Teatru Studio

"Któż zdoła się ostać"

- Jesteśmy ciekawi wszystkich premier. Skala motywu przewodniego, czyli apokalipsy, jest bardzo szeroka. Interpretacje będą sięgać od małych apokalips związanych z odchodzeniem i śmiercią, po wymiar globalny np. katastrof klimatycznych. Można powiedzieć, że na festiwalu będą apokalipsy w skali od mikro do makro. Motyw przewodni sam w sobie jest trudny. Zależało nam jednak na tym, aby rozumieć go nie jako katastrofę, ale sięgnąć do źródłosłowu i dostrzec w nim objawienie i odsłonięcie. W programie znalazły się spektakle, które nawiązują do odkrywania swoich najciemniejszych sfer. Sama zabawa odkryty-zakryty jest już bardzo teatralna - kontynuuje Paweł Dobrowolski.

Teatr, muzyka, kulinaria, transgresje

- Ten festiwal będzie pokazywał nadzieję. Historia apokalipsy zawsze rozczarowuje. Koniec jest początkiem czegoś nowego. W festiwalowych wydarzeniach będzie można tę prawidłowość mocno zauważyć. Katastrofa dotyczy tylko starego ładu, ale z niego wyłania się nowa rzeczywistość. Przyglądanie się jej kształtowi jest poznaniem nowych możliwości. W kontekście pandemii, przeformatowania świata, nawyków oraz zwyczajów, jest to coś, co zaangażuje nas wszystkich - uściśla dyrektor.

Festiwal Nowe Epifanie będzie trwać od 17 lutego do 28 marca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Paweł Dobrowolski (dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie) 

Data emisji: 15.02.2021

Godzina emisji: 8.30


zch

Czytaj także

Kameraliści Orkiestry Polskiego Radia grają muzykę filmową. Oglądaj wideo

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:30
W programie koncertu Kameralistów Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie znalazła się muzyka filmowa w znakomitych aranżacjach Maksyma Rzemińskiego i Krzysztofa Lenczowskiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzena Diakun: w komunikacji z orkiestrą ważna jest szczerość

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:10
- Myślę, że trzeba być zakochanym w muzykach, w pełni się im oddać. I jeśli to jest prawdziwe, to zadziała w pracy - mówiła w Dwójce Marzena Diakun, jedna z najbardziej utalentowanych dyrygentek młodego pokolenia, świeżo nominowana dyrektor artystyczna i główna dyrygentka Orqueste de la Comunidad de Madrid.
rozwiń zwiń