Marcin Błażewicz we wspomnieniach. "Jego relacje ze studentami były rodzajem ideału"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 13:00
- Marcin Błażewicz był moim profesorem kompozycji. Stworzył taki rodzaj relacji partnerskiej, przyjacielskiej, która jest chyba jakimś rodzajem ideału w pedagogice. Studentki i studenci kompozycji mieli u niego tak dobre warunki do rozwoju - wspominał zmarłego kompozytora jego uczeń i przyjaciel Ignacy Zalewski.
Marcin Błażewicz
Marcin Błażewicz Foto: Agencja Forum

Posłuchaj
09:20 Poranek Dwójki błażewicz 6.04.2021.mp3 Marcin Błażewicz we wspomnieniach uczniów i przyjaciół (Poranek Dwójki) 
marcin błażewicz 1200 FORUM.jpg
Nie żyje kompozytor Marcin Błażewicz

Marcin Błażewicz zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (5.04) w wieku 68 lat. Był profesorem zwyczajnym i prowadził klasę kompozycji w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1999-2002 i 2005-2008 był prodziekanem wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki UMFC, a w latach 2008 – 2012 dziekanem tego wydziału. W kadencji 2012–2016 sprawował funkcję kierownika Katedry Kompozycji.

- Nie patrzył na różne rzeczy, tak jak można by przewidywać. To była jego ogromna siła, ogromna energia, ogromna moc. Marcin kazał mówić sobie po imieniu, stawiał swoich studentów – osoby młode, nierzadko jeszcze bardzo świeże – w równej i tym samym trudnej sytuacji dla obu stron, ale zarazem bardzo pożądanej. Efekty były znakomite. Przez te wszystkie lata wykształcił znakomitych kompozytorów, humanistów, ludzi szeroko patrzących na świat, na muzykę, na sztukę. Niewątpliwie była to silna osobowość - podkreślał w "Poranku Dwójki" Miłosz Bembinow, kompozytor i dyrygent.

Pedagog z powołania

Marcin Błażewicz był promotorem dziewięciu doktoratów, m.in. Dariusza Przybylskiego, Eunho Changa, Krzesimira Dębskiego i Ignacego Zalewskiego. - Był wielkim człowiekiem, wielkim pedagogiem, wybitnej klasy intelektualistą, myślicielem, wielkim znawcą filozofii: zachodniej i wschodniej. Potrafiliśmy niekiedy toczyć trwające więcej niż dobę rozmowy na tematy muzyczne i filozoficzne. Jest to strata, z którą nie umiem się pogodzić - ubolewał ten ostatni.

Za swoją twórczość kompozytorską Marcin Błażewicz otrzymał szereg nagród (m.in. I nagroda w kategorii utworów chóralnych na Warszawskim Konkursie Kompozytorskim Związku Kompozytorów Polskich w 1983 r. i nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Music Today 1985" w Tokyo).

Współpraca z Polskim Radiem

W latach 1986-98 Marcin Błażewicz był kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego Radia. Pełnił także wiele innych funkcji. Był m.in. organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Forum Nowej Muzyki w Warszawie (1983-87) i prezesem polskiej sekcji Jeunesses Musicales (1990-92).

Marcin Błażewicz został uhonorowany Nagrodą im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt twórczości (1988) oraz dwukrotnie Prix Italia (1989, 1990).

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Goście: Ignacy Zalewski, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski

Data emisji: 6.04.2021

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg/polmic.pl

reklama

Czytaj także

Paweł Trojak: dla Żeleńskiego tworzenie w duchu patriotycznym było misją życia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:00
- Władysław Żeleński, mimo swoich zasług i wspaniałej twórczości, jest kompozytorem dość zapomnianym w Polsce. Może świadczyć o tym ilość nagranych pieśni, bo do tej pory pojawiły się tylko nagrania prof. Jadwigi Rappe i Urszuli Kryger. I to by było na tyle - mówił w Dwójce śpiewak Paweł Trojak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Laskowski: Penderecki zaczął od zaszokowania świata [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:40
– Szokował nie tylko jako twórca, który zdobył trzy pierwsze nagrody na konkursie kompozytorskim w Polsce, lecz także, już na scenie międzynarodowej, był kompozytorem, który wykorzystał język awangardy do stworzenia arcydzieła muzyki sakralnej, jakim jest "Pasja według św. Łukasza" – mówił dziennikarz muzyczny Aleksander Laskowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń