Nagroda Pileckiego. "Dla tych, którzy wzorem rotmistrza opowiadają prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:02
- Wszystkie kategorie nawiązują do kluczowego doświadczenia, którego Witold Pilecki jest dla nas symbolem - mówił o Międzynarodowej Nagrodzie im. Witolda Pileckiego Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego.
Nagroda Pileckiego
Nagroda PileckiegoFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
17:01 Poranek Dwójki Pilecki nagroda13 maj 2021 08_37_13.mp3 Rozmowa o inauguracji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego (Poranek Dwójki)

120 lat skończyłby w czwartek (13.05) Witold Pilecki, jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej historii Polski. Podkreślając tę rocznicę Instytut Pileckiego ogłosił inaugurację Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Nagroda przyznawana będzie corocznie za książki wydane po polsku lub angielsku w trzech kategoriach.

- Uruchamiamy tę nagrodę we współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także w porozumieniu z rodziną rotmistrza Witolda Pileckiego - zaznaczył Tomasz Stefanek. - Będą dwie podstawowe kategorie: akademicka książka historyczna i reportaż historyczny.

Czytaj także:

- Drugą kategorią wychodzimy naprzeciw wielkiej popularności tego rodzaju pisarstwa w Polsce i na świecie w ostatnich latach. W ten sposób szeroka publiczność poznaje dziś historię opisywaną w atrakcyjny sposób - podkreślił rozmówca. - Trzecia nagroda będzie dla współczesnych reporterów wojennych, dla tych którzy relacjonują z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka.

 - To jest idea, która zrodziła się w kręgu rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego i środowiska Muzeum Auschwitz-Birkenau - tłumaczył gość "Poranka". - Miało to związek z publikacją książki "Ochotnik" ("The Volunteer") Jacka Fairweathera, reportera wojennego, który napisał bestsellerową biografię.

Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską" [POSŁUCHAJ - ZOBACZ WIDEO] >>>>

Nagroda ma charakter międzynarodowy. We wszystkich kategoriach będą wyróżniane publikacje, które ukazały się w minionym roku w językach polskim lub angielskim. - Wychodzimy do szerokiego środowiska autorów i wydawców, i czytelników, zakładając, że książki, które ukazały się po angielsku, mają dziś zasięg światowy - zaznaczył Tomasz Stefanek.

- To jest odważna decyzja, żeby zestawić literaturę, która odnosi się do polskiej historii czy polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów, niezależnie w jakiej kulturze, w jakim języku powstała. Powinniśmy te rzeczy ze sobą zestawiać, one powinny wchodzić ze sobą w dialog, także konkurować - stwierdził. - Historia zetknięcia się z radykalnym, politycznym złem, kiedy mówimy o wieku Holokaustu, ludobójstwa, dwóch totalitaryzmów, to jest uniwersalna opowieść, która niesie ogólnoludzkie przesłanie. 

pap witold pilecki 663.jpg
Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

W 120. rocznicę urodzin rotmistrza w mediach społecznościowych Instytutu Pileckiego została zaprezentowana cyfrowa kopia oryginalnej metryki chrztu Witolda Pileckiego, odnaleziona w rosyjskim archiwum. 

Metryka chrztu Witolda Pileckie. Dokument metryki chrztu posiada sygnaturę: ЦГИА СПб. ф.1822. оп.4. д.46. Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w Petersburgu  zespół 1822 seria 4 jednostka 46 Metryka chrztu Witolda Pileckiego. Dokument metryki chrztu posiada sygnaturę: ЦГИА СПб. ф.1822. оп.4. д.46. Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w Petersburgu zespół 1822 seria 4 jednostka 46

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Stefanek (pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytut Pileckiego)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: przez Tischnera ludzie sięgają w świat filozofii i wiary

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:00
- Tischner ciągle jest dla dość dużej grupy ludzi kimś w rodzaju odźwiernego czy też przewodnika w świecie. Redagując tę książkę starałem się pokazać, że jego myśl zachowuje ciągle aktualność - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta i biograf ks. Józefa Tischnera, a także redaktor książki "To, co najważniejsze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daria Kopiec: w delikatności też jest siła. Nie zawsze trzeba iść "po trupach do celu"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 09:00
- "Własne śmieci" to zaśmiecony umysł, który sam już nie wie, czy dana postać jest sobą i wyraża swoje myśli, czy odtwarza jakieś odpadki ze swojej rzeczywistości - mówiła w Dwójce reżyserka Daria Kopiec.
rozwiń zwiń