Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

Brytyjski pisarz w Warszawie: rtm. Pilecki jako pierwszy informował o horrorze Auschwitz

- Pierwsze raporty o horrorze dziejącym się w KL Auschwitz opracowywał rtm. Witold Pilecki - podkreślił brytyjski dziennikarz i pisarz Jack Fairweather, który odwiedził Warszawę w związku z promocją swojej książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Witold Pilecki Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne literatura

"Jeden z największych herosów w dziejach świata". Minister kultury o Witoldzie Pileckim

"80 lat temu rozpoczęła się misja Witolda Pileckiego, w trakcie której celowo trafił do Auschwitz, stworzył tam ruchu oporu oraz napisał raport o Holokauście" - przypomniał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci historia Polski II wojna światowa komunizm pamięć Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

"O wolność i niezależność Polski". Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej

W czwartek, 17 września br., Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Fundacją Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych oraz Instytutem Pamięci Narodowej organizują w Warszawie Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej. O wydarzeniu mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowski-Avis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Solidarność PRL niepodległość

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Tym razem będą to Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie. Uroczystość odbędzie w Markach koło Warszawy w ramach projektu "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Witold Pilecki Żydzi Instytut Pileckiego Holokaust

Premiera polskiego wydania "Ochotnika", biografii Witolda Pileckiego. "To cenna i ważna książka"

Książka brytyjskiego korespondenta wojennego Jacka Fairweathera była już nagradzana w Europie, w tym prestiżową Costa Book Award. Przybliża ona zachodniemu czytelnikowi wojenną biografię dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci komunizm PRL HISTORIA II wojna światowa Holokaust Auschwitz POLSKA literatura KSIĄŻKA

"Sueddeutsche Zeitung" o berlińskim Instytucie Pileckiego i jego patronie

Jens Bisky, autor artykuły pt. "Na ochotnika do Auschwitz", już na jego wstępie przybliża niemieckiemu czytelnikowi fakt istnienia Instytutu Witolda Pileckiego "w prestiżowym miejscu Berlina, przy Placu Paryskim, obok francuskiej ambasady", i co najważniejsze - problematykę niemieckiej okupacji w Polsce. Przypomina także o Powstaniu Warszawskim, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski

Berlińska wystawa Instytutu Pileckiego "Wydarzeniem Historycznym Roku 2019"

Międzynarodowa ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", prezentowana w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego, zwyciężyła w 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2019" w kategorii "wystawa". O jej przesłaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego, współkurator nagrodzonej wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Instytut Pileckiego wystawa Witold Pilecki Berlin plebiscyt

Syn Witolda Pileckiego poparł Trzaskowskiego. Wcześniej córka rotmistrza wsparła prezydenta

Syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej, odda głos na Rafała Trzaskowskiego - informuje portal Wirtualnej Polski. Wcześniej Zofia Pilecka, córka rotmistrza, zadeklarowała swoje poparcie dla Andrzeja Dudy. Również powstaniec warszawski, prof. Witold Kieżun jednoznacznie poparł urzędującego prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Rafał Trzaskowski prezydent wybory prezydenckie 2020 polityka Witold Pilecki Witold Kieżun POLSKA

Bądź jak rotmistrz. Zgłoś się do II edycji Akademii Witolda Pileckiego

- Chcemy, by cechy Witold Pileckiego, jak niezłomność, otwartość na drugiego człowieka, poczucie solidarności z pokrzywdzonymi stały się kompasem dla młodzieży również w czasach pokoju. Wierzymy, że cnoty, które reprezentował mogą być przydatne również dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gawriłow, z-ca kierownika działu edukacji Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa

"Bohater niemal antyczny". Prezes Polskiej Fundacji Narodowej o Witoldzie Pileckim

- Opowieść o polskiej historii przez pryzmat tragedii jednostki, Witolda Pileckiego, który sprzeciwił się dwóm totalitaryzmom - tak o powstającym filmie "Raport Pileckiego" mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Witold Pilecki Auschwitz nazizm ludobójstwo komunizm Józef Cyrankiewicz Polska Fundacja Narodowa FILM historia Polski