Grzegorz Jankowicz: współczesność domaga się języka opowieści

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:00
- To, co obserwujemy w przestrzeni publicznej, to w zasadzie nie są dyskusje, tylko kłótnie prowadzone z bardzo twardych pozycji ideologicznych. Ma się wrażenie, że wszystko jest czarno-białe, podczas gdy nasze myśli są płynne, nasze tożsamości niejednoznaczne. To wszystko domaga się bardziej elastycznego języka opowieści, a literatura daje taką przestrzeń - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
Grzegorz Jankowicz
Grzegorz JankowiczFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Posłuchaj
14:21 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_10_18-09-33-12.mp3 Grzegorz Jankowicz zaprasza na Festiwal Conrada (Poranek Dwójki)

 

To literackie wydarzenie, które właśnie rozpoczyna się w Krakowie, przy każdej odsłonie skupia się na aktualnych problemach i wyzwaniach. Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu Conrada brzmi "Natura przyszłości".

- Wpisana jest w nie niepokojąca dwuznaczność, z jednej strony zastanawiamy się, jaki kształt przybierze przyszłość, z drugiej rozmawiamy z naszymi gośćmi o przyszłości natury rozmaicie rozumianej: jako środowisko, jako natura człowieka, natura emocji czy relacji społecznych. Ta dwuznaczność wydawała mi się bardzo inspirująca - wyjaśniał Grzegorz Jankowicz.


Gość audycji przyznał też, że choć hasło przewodnie festiwalu odnosi się do przyszłości, dla organizatorów punktem wyjścia jest wnikliwe spojrzenie na teraźniejszość.

- Nasze główne założenie jest następujące: literatura to znakomite narzędzie, za pomocą którego możemy rozmawiać o współczesnym świecie, natomiast o przyszłości rozmawiamy w ten sposób, że najpierw przyglądamy się bacznie temu, co jest teraz i zastanawiamy się, jakie konsekwencje będzie miała dla nas teraźniejszość - mówił dyrektor wydarzenia.

Czytaj także:

W programie festiwalu znalazły się spotkania z pisarzami z wielu różnych kultur, reprezentujących różnorodne spojrzenia na świat. - Największą radość sprawiło mi to, że nasze zaproszenie przyjęła Rebecca Solnit, kapitalna pisarka, feministka, ekolożka. Ona bardzo często zabiera głos na aktualne tematy społeczno-polityczne, natomiast nieczęsto gości na festiwalach - zapewniał Grzegorz Jankowicz.

Piotr Fronczewski 1200.jpg
"Solaris" Lema w interpretacji Piotra Fronczewskiego

Wśród zaproszonych pisarzy wymienił też Koreankę Han Kang, Libańczyka Iljasa Churiego i amerykańskiego eksperymentatora George'a Saundersa.

W ramach Festiwalu Conrada odbędą się również: cykl poświęcony fotoreporterce wojennej z I połowy XX wieku Gerdzie Taro, cykl związany z rokiem Stanisława Lema, Kongres Książki, pasmo filmowe i pasmo dla dzieci. Przyznana zostanie także Nagroda Conrada za najlepszy debiut literacki ubiegłego roku.

Festiwal odbywa się w terminie 18-24 października w Krakowie, można w nim uczestniczyć także online.

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Grzegorz Jankowicz (dyrektor programowy Festiwalu Conrada)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Anna Szczepan-Wojnarska: dzieła Conrada i Lieberta czytam wciąż na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 15:00
- Twórczość Josepha Conrada to idealny towarzysz podróży w głąb siebie - mówiła na antenie Dwójki Anna Szczepan-Wojnarska, literaturoznawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Kozińska: Magdalen Nabb ma wyczulony nerw prozatorski

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 18:45
- Magdalen Nabb jest nieszczególnie znana w swojej ojczyźnie Wielkiej Brytanii, ale jej książki były tłumaczone na wiele języków europejskich, a wszystkie jej kryminały zostały przetłumaczone na włoski. Ten specyficzny portret Florencji zyskał uznanie Włochów - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Dorota Kozińska, tłumaczka i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń