Wojciech Bonowicz i 24 mikroopowiadania na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 10:00
- U spodu moich opowieści jest pragnienie, żebyśmy zaczęli przyglądać się sobie i światu uważniej, widzieli go w detalach, wiedzieli, że nasze decyzje, które wydają nam się niewinne, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - mówił Wojciech Bonowicz o swoim zbiorze opowiadań "Historie na każdą godzinę".
Wojciech Bonowicz
Wojciech BonowiczFoto: Darek Delmanowicz/PAP

"Historie na każdą godzinę" to tytuł najnowszej książki Wojciecha Bonowicza, na którą składają się 24 zaskakujące, mądre i pełne znaczeń mikroopowiadania.

Czasy kryzysu

To opowieści o prawdziwych wydarzeniach. Zawierają wątki autobiograficzne, historie zasłyszane i zaobserwowane, w których czytelnik odnajduje siebie.

- Mnie się wydaje, że jest w tej chwili taki moment w kulturze w ogóle, a w Polsce w szczególności, gdy wszyscy wspólnie musimy zastanowić się nad naszym stylem życia, dokąd on właściwie prowadzi - zaznaczył Wojciech Bonowicz. - Jest kryzys ekonomiczny, wojna za granicą, uchodźcy wojenni w naszym kraju, jest bardzo dużo wyzwań - wyliczał.

Zmiana w myśleniu o człowieku

Pisarz stwierdził, że obecne, trudne czasy wymagają od nas zmiany w myśleniu na temat człowieka i jego miejsca w świecie.

- Trochę szamoczemy się między językiem ekonomii, językiem polityki i kilkoma jeszcze innymi językami, ale w gruncie rzeczy to wyzwanie jest głębsze. To wyzwanie antropologiczne, wyzwanie zmiany w naszym myśleniu o człowieku. Zmiana ta polegać będzie na tym, że człowiek zobaczy wszystkie istoty wokół siebie, zobaczy innych ludzi trochę wyraźniej, trochę uważniej - mówił.

Wojciech Bonowicz wyraził nadzieję, że gdy jako społeczeństwo zmienimy swoje myślenie, możliwe będzie inne patrzenie na rzeczywistość. - Człowiek spojrzy na to lżej, nie jako na świat, który trzeba wyzyskać, tylko jako świat, który trzeba rozumnie poruszać - stwierdził.

Posłuchaj
15:12 Dwojka Poranek Dwojki 2022_07_14-09-35-33.mp3 Wojciech Bonowicz o swoim zbiorze opowiadań "Historie na każdą godzinę" (Poranek Dwójki)

 

Uważność sprawia, że jesteśmy życzliwi.

24 mikroopowiadania - subtelne opowieści o życiu. Zaskakujące, pełne znaczeń, mądre historie, w których czytelnik odnajduje siebie - każdą interpretuje po swojemu pod wpływem przywoływanych wspomnień i doświadczeń. Książka ta to bezpieczna przystań, której szukamy. Dzięki niej przenosimy się do czasów dzieciństwa, gdy wszystko było prostsze i intrygujące. Pomaga przetrwać zawieruchy dnia codziennego, uczy uważności i pomaga w trudniejszych chwilach.
Każdy z nas powinien być uważnym obserwatorem, patrzeć na życie oczami dzieci.

Dzięki mikroopowiadaniom Wojciecha Bonowicza świat na chwilę zwalnia.

(opis pochodzi od wydawcy)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Bonowicz (autor książki "Historie na każdą godzinę")

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: literatura ma wielkie możliwości w nazywaniu świata

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:48
- "Huśtawka oddechu" Herty Müller to przejmująca książka przez to, że pokazuje, jakie są wielkie możliwości literatury w nazywaniu świata. Jaką literatura ma niesamowitą siłę, jeśli chodzi o opanowanie ludzkiego doświadczenia - mówił w audycji "Literackie witaminy" Wojciech Bonowicz, poeta i pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz: przez Tischnera ludzie sięgają w świat filozofii i wiary

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:00
- Tischner ciągle jest dla dość dużej grupy ludzi kimś w rodzaju odźwiernego czy też przewodnika w świecie. Redagując tę książkę starałem się pokazać, że jego myśl zachowuje ciągle aktualność - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta i biograf ks. Józefa Tischnera, a także redaktor książki "To, co najważniejsze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 12:34
- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
rozwiń zwiń