REKLAMA

"Gry i zabawki" - bawią, uczą, łączą pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 10:43
- Wiele z tych gier próbuje integrować grupy wykluczone jak osoby głuche, także na nowo integrować członków rodziny - mówiła o wystawie "Gry i zabawki" Magda Kardasz, jej kuratorka. Warszawska Zachęta tym razem zaprasza nie do siedziby głównej, ale na ul. Gałczyńskiego 3.
Totemy  - składają się z przeznaczonych dla dzieci klocków zachęcających do konstrukcyjnych poszukiwań i stymulujących ruch okoręka oraz uniwersalnej gry dla senioreków, powstałej z myślą o codziennych ćwiczeniach umysłowych, a także spotkaniach towarzyskich
Totemy - składają się z przeznaczonych dla dzieci klocków zachęcających do konstrukcyjnych poszukiwań i stymulujących ruch oko–ręka oraz uniwersalnej gry dla seniorek/ów, powstałej z myślą o codziennych ćwiczeniach umysłowych, a także spotkaniach towarzyskichFoto: Shuterstock

"Gry i zabawki" to wystawa prezentująca gry, które bawią, uczą, łączą pokolenia. Prezentuje także zabawki i obiekty stworzone przez młodych polskich designerów z myślą o rekreacji.

Gry dostępne 

Wiele z nich ma walory edukacyjne, wspomagają rozwój intelektualny i nabywanie nowych umiejętności, inne mają bardziej sportowy charakter. Wszystkie pozwalają pożytecznie spędzić czas wolny, rozwijają kreatywność w interakcji z innymi ludźmi, a czasem nawet przełamują bariery.

- To są w pełni projekty autorskie, z których ten autorstwa Karoliny Glanowskiej "Niewidzialna wyspa" to gra skierowana do ludzi widzących i niewidzących - opowiadał Magda Kordasz. - Na równych prawach te dwie grupy uczestników mogą grać. Było to konsultowane z osobami niewidzącymi i przetestowane przez nie. 

Senior i maluch w duecie

Jedną z gier stworzyła Magdalena Bojko-Michalak, a jej celem jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowych i rozwój uczestników. - Gra powstała z obserwacji w jej własnej rodzinie. Prababcia, która ma już początki demencji musi ćwiczyć pamięć, umysł i w tym celu bawi się z najmłodszą prawnuczką – to zainspirowało autorkę do stworzenia gry z drewnianych elementów, z których można tworzyć różne kompozycje i grać towarzysko - tłumaczyła nasza rozmówczyni. - Starsza osoba ćwiczy umysł, dziecko rozwija umiejętności manualne.

Wystawa "Gry i zabawki" potrwa do 9 października br.


Posłuchaj
15:12 Poranek Dwójki Zachęta 3 sierpień 2022 09_33_53.mp3 "Gry i zabawki" - warsztaty w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Magda Kardasz (kuratorka wystawy "Gry i zabawki") 

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 9.35

Czytaj także

Ruszamy w Polskę! "Podróże to nie odległości"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 11:00
- W tej trudnej sytuacji, gdy świat nam się skurczył, spróbowaliśmy trochę z konieczności docenić najbliższą okolicę. Idea, którą zawsze staraliśmy się przekazywać naszym czytelnikom i widzom, czyli "podróże to nie odległości", idealnie się sprawdziła w tych czasach – mówił w Dwójce podróżnik Marcin Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W hołdzie Tomaszowi Szukalskiemu. "Ta muzyka daje radość grania"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 19:23
– Połączenie troszkę starszych muzyków – do których się zaliczam – z młodszymi sprawi, że ta muzyka zaistnieje w inny, świeższy sposób. Ale nie będziemy specjalnie odbiegać od pierwowzoru, bo to jest muzyka znakomicie napisana - mówił w Dwójce Dominik Wania, który w piątek 5 sierpnia wraz ze swoim kwartetem wystąpi na koncercie z cyklu "Jazz.PL", poświęconym pamięci saksofonisty Tomasza Szukalskiego.
rozwiń zwiń