Piotr Paleczny: "Nokturny" to wyjątkowe muzyczne spotkania w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 10:00
- "Nokturny" to specjalne koncerty podczas naszego festiwalu. To swego rodzaju niespodzianka, gdyż do końca nie wiemy, którzy z pianistów wezmą udział w tym specjalnym, całkowicie charytatywnym występie. Z olbrzymią wdzięcznością wspominam artystów, którzy znając jego warunki, spotykają się w tym muzycznym salonie. Tworzy się niepowtarzalna atmosfera - mówił na antenie Dwójki Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Jeden z plenerowych koncertów podczas Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Jeden z plenerowych koncertów podczas Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Foto: Maciej Kulczyński / PAP
  • Tworzy forum, na którym wirtuozi prezentują swoje widzenie muzyki Chopina.
  • Tu ścierają się poglądy estetyczne i pianistyczne preferencje.
  • Dla występujących tu artystów był zawsze wymagającą i specyficzną estradą; tutaj na Chopinie znał się każdy - tak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju opisują jego organizatorzy.

Pianista Piotr Paleczny, który od 30 lat kieruje festiwalem przyznał na antenie Dwójki, że propozycja objęcia funkcji dyrektora artystycznego była dla niego sporą niespodzianką. Złożyli ją Kazimierz Działocha i Andrzej Merkur z festiwalowej fundacji podczas wspólnej kawy w hotelu Bristol w Warszawie.

- Totalne zaskoczenie propozycją wynikało z tego, że byłem przekonany, że panowie chcą zaproponować mi kolejny koncert. Nigdy nie zaświtała w moim umyśle ta myśl, że proponują mi objęcie funkcji dyrektora artystycznego - opowiadał w nadawanej z Dusznik-Zdroju audycji Cafe "Muza" Piotr Paleczny

Czytaj także:

W tym roku odbywa się już 77. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, jej program jest niezwykle interesujący, a zaproszenie do Polski przyjęły największe gwiazdy światowej pianistyki. - Postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy - mówił Piotr Paleczny.

W "Poranku Dwójki" Róża Światczyńska podsumowała pierwsze dni wydarzenia. 


Posłuchaj
14:57 2022_08_08 09_31_17_Dwojka_Poranek_Dwójki.mp3 Piotr Paleczny: "Nokturny" to wyjątkowe muzyczne spotkania w Dusznikach (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiali: Róża Światczyńska i Roch Siciński

Gość: Piotr Paleczny (pianista, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mo


Logo sponsora Logo sponsora
Czytaj także

Piotr Paleczny o festiwalu w Dusznikach: puściłem wodze fantazji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 11:00
- Ten mój trzydziesty festiwal, a ogólnie 77., był dla mnie wyzwaniem, bo postanowiłem, że puszczę wodze fantazji i troszeczkę poszalejemy. Jestem przekonany, że będzie to festiwal, który długo będziemy pamiętać - mówił Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu w Dusznikach-Zdroju: łatwo tu zapomnieć o całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 09:08
- Mamy dość jasne wyobrażenia, czego dotyczą utwory. Oczywiście, za każdym razem, gdy gra się w innym miejscu, dla innej publiczności, muzyka nabiera nowych znaczeń. To dzieje się spontanicznie i naturalnie - mówił w Dwójce Bruce Liu, który w piątek 5 lipca zainaugurował 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń