REKLAMA

WarszeMuzik. Żydowska muzyka w kamienicach dawnego getta

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 11:00
- Staramy się dobrać idealny repertuar, staramy się zapraszać wspaniałych muzyków, natomiast samym jądrem tej idei jest miejsce, podwórko, mieszkańcy, którzy przysłuchują się tym sobotnim koncertom z okien swoich mieszkań - tak o festiwalu WarszeMuzik mówił jego kurator Marek Bracha.
WarszeMuzik
WarszeMuzikFoto: Anita Wąsik-Płocinska/mat.prasowe

Muzyka pod Zegarem

Przez cały sierpień w kamienicach-ostańcach na terenie byłego getta warszawskiego rozbrzmiewać będzie muzyka Mieczysława Wajnberga i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: m.in. Ignacego Friedmana, Aleksandra Tansmana, Andrzeja Czajkowskiego i Władysława Szpilmana.

Wszystko to w ramach festiwalu WarszeMuzik. W tym roku odbywa się już szósta odsłona, a miejscem festiwalowym jest tym razem kamienica pod adresem Chłodna 20.

- To Kamienica pod Zegarem z przepięknym podwórkiem. Sama kamienica jest niezwykle urokliwa, w jakimś sensie monumentalna, z odnowioną fasadą - mówił Marek Bracha.

Hakowanie przestrzeni

Organizatorzy podkreślają, że koncert zorganizowany w przestrzeni miejskiej nabiera nowych znaczeń, związanych z historią danego miejsca, a także z jego obecnymi mieszkańcami. Jednocześnie jest to spore wyzwanie logistyczne.

- Gramy w dziwnych miejscach, musimy z jednej strony działać zgodnie z literą prawa, a z drugiej strony jest to takie trochę hakowanie przestrzeni publicznej - wyjaśniała współorganizatorka Ania Karpowicz.

Jak dodała, w Polsce niewiele jest tego typu wydarzeń cyklicznych - z prostego powodu. Wielomiesięczne przygotowania może zniweczyć deszcz.

- Nie budujemy w podwórkach żadnej sceny, nie ma tam żadnego nagłośnienia, nie ma tam żadnej garderoby. Jesteśmy u kogoś w domu, jesteśmy w gościach, czasami zdarza się, że uciekamy przed deszczem do bramy, szybko musimy wynosić fortepian - opowiadała.

Władysław Szpilman /cadenza/ WarszeMuzik:

[YouTube Warsze Muzik]

W programie WarszeMuzik, obok muzyki Mieczysława Wajnberga, nie brakuje także dzieł innych wielkich kompozytorów, a finałem będzie prawykonanie "Explorations in Polytonality and Other Musical Wonders. Volume 3" kompozytora Matthew Shlomowitza – tegorocznego rezydenta WarszeMuzik.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sfera Harmonii. Koncerty odbywają się we wszystkie soboty sierpnia o godz. 18.00 przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie, finał będzie miał natomiast miejsce w niedzielę (28.08) o godz. 16.00 w Teatrze Studio.

Posłuchaj
12:07 Dwojka Poranek Dwójki 2022_08_10-09-34-34.mp3 WarszeMuzik. Koncerty w kamienicach-ostańcach (Poranek Dwójki)

WarszeMuzik - Marek Bracha i Ania Karpowicz WarszeMuzik - Marek Bracha i Ania Karpowicz

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Ania Karpowicz i Marek Bracha (kuratorzy festiwalu WarszeMuzik)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Podziemne relikty getta warszawskiego pod ochroną konserwatorską

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:00
- Przeciętny mieszkaniec Muranowa nie zauważy różnicy. Zauważą ją inwestorzy, ci, którzy chcą tam budować, remontować, prowadzić sieci, rury, instalacje, czyli wszyscy, którzy kopią w ziemi - wyjaśniał Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w muzyce brzmi Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 12:53
- Czasami aby skierować naszą uwagę na pewien temat, kompozytorzy nadają swoi utworom jakiś tytuł. Często tytułem jest np. miasto, jak Warszawa. Takich kompozycji z miastem w nazwie jest wiele: Poznań, Buenos Aires.... Dlatego zapraszam na wędrówkę, którą rozpoczniemy w Warszawie - mówił Waldemar Malicki, gospodarz audycji "Upiór w eterze".
rozwiń zwiń