Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" na całym świecie, także na Ukrainie i w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 11:30
- Odkrywamy wspólnotę losu narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Narodowe Czytanie w tym roku może być kolejnym elementem refleksji na temat tego, jak jesteśmy sobie bliscy, ile nas łączy - mówił w Dwójce Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Narodowe Czytanie 2022
Narodowe Czytanie 2022Foto: Kancelaria Prezydenta RP/prezydent.pl

Narodowe Czytanie to największa kampania w Polsce promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Tegoroczna lektura - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - to tom, który wyznacza początek polskiego romantyzmu. Został wydany w 1822 roku w Wilnie.

Jak romantyzm kształtował tożsamość

Podczas audycji Wojciech Kolarski podkreślał, że w tym roku kontekst tej akcji jest inny niż ubiegłych w latach.

- Za sprawą tego, co dzieje się na Wschodzie, na polski romantyzm patrzymy trochę inaczej. Patrzymy na niego jak na epokę, która nas ukształtowała, ale która jednocześnie jest ważna i dla naszych sąsiadów. Romantyzm kształtował polską tożsamość, ale miał także ogromy wpływ na charakter innych narodów, które tworzą wspólnotę Europy Środkowej i Wschodniej - tłumaczył ekspert.

Mickiewicz w Rosji i na Ukrainie

"Ballady i romanse" będą czytane 3 września w całej Polsce, ale także poza jej granicami - od Stanów Zjednoczonych po Nową Zelandię, w tym - na Ukrainie i w Rosji.

- Włączenie się w akcję, którą organizuje państwo polskie na terenie Rosji, jest aktem odwagi, a nawet więcej - pewną manifestacją niezależności - mówił Wojciech Kolarski. - Z innych powodów wielkim aktem odwagi jest organizowanie i uczestnictwo w tej akcji na Ukrainie. Mamy sygnały od organizatorów, że akcja będzie się odbywać, ale gdyby doszło do ataku, będzie przerwana i kontynuowana w schronie - podkreślił.

Zobacz spot Narodowego Czytania 2022:

[YouTube/W Pałacu Prezydenckim]

Para prezydencka w Ogrodzie Saskim

Organizatorem Narodowego Czytania jest Kancelaria Prezydenta RP. Główna odsłona akcji, z udziałem pary prezydenckiej, rozpocznie się 3 września w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim. Wydarzenie reżyseruje dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Narodowe Czytanie 2022 będzie transmitowane w Polskim Radiu - w programach 1, 2 i 3. Już o 11.45 zaprosimy Państwa na transmisję wideo na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Posłuchaj
09:46 Dwojka Poranek Dwojki Narodowe Czytanie 2022_08_31-09-35-55.mp3 Wojciech Kolarski zaprasza na Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Kolarski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2022: w Roku Romantyzmu Polskiego czytamy "Ballady i romanse"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 11:00
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
rozwiń zwiń