Polskie Radio

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse" Mickiewicza. Zaprasza para prezydencka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 15:50
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Para prezydencka już zaprosiła Polaków do udziału w tegorocznej, jedenastej edycji akcji. Ta odbędzie się w sobotę, 3 września. Na transmisje zapraszają także Program 1, Program 2 i Program 3 Polskiego Radia. Wydarzenie będzie można również śledzić na stronie polskieradio.pl oraz w kanałach społecznościowych Polskiego Radia.
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas akcji Narodowe Czytanie 2021.
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas akcji Narodowe Czytanie 2021. Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Słuchaj dzieweczko!/ Ona nie słucha/ To dzień biały! To miasteczko!/ Przy tobie nie ma żywego ducha/ Co tam wkoło siebie chwytasz?/ Kogo wołasz, z kim się witasz?/ Ona nie słucha (…) Dziewczyna czuje, Ś odpowiadam skromnie/ A gawiedź wierzy głęboko: Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko - czytając fragmenty "Romantyczności" Adama Mickiewicza, w wideo opublikowanym na Twitterze, para prezydencka zaprosiła na Narodowe Czytanie.


Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że dwieście lat temu w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. "Tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej" - dodała.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, "romantyzm to sama istota polskości". "To fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To serce naszej historii i kultury, naszej wolności i miłości" - ocenił. "Dlatego 3 września w kolejnej edycji Narodowego Czytania naszą lekturą będą właśnie »Ballady i Romanse«" - poinformował. 

Dziesięć lat z polską klasyką 

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość polskiej literatury. Corocznie obszerne fragmenty dzieł wybitnych polskich twórców odczytywane są publicznie. Akcję zapoczątkowano w 2012 roku, z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie

Rok później, w 2013 roku, odczytywano fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - fragmenty Sienkiewiczowskiej Trylogii. Wówczas wydarzenie odbywało się już w ponad 1500 miejscowościach. 

Na czwartą edycję, w 2015 roku, przygotowano specjalną krótszą adaptację "Lalki" Bolesława Prusa, a piątą poświęcono "Quo vadis" Sienkiewicza. Wówczas, w 2016 roku, o wyborze lektury decydowali internauci: Sienkiewiczowskie "Quo vadis" wygrało z takimi dziełami jak: "Chłopi" Władysława Reymonta, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. 

Podobny sposób wybory obowiązywał w kolejnej edycji akcji, w 2017 roku. Propozycja Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk obejmowała: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Najwięcej głosów oddano na "Wesele" - otrzymało ich ono niemal 18 tysięcy spośród 37 tysięcy ogółem. Dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego odczytano w wielu miejscowościach w Polsce, a za granicą m.in. na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii, Portugalii, na Węgrzech, w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie czy Japonii.

W 2018 roku Narodowe Czytanie nawiązywało do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaproponowała wówczas lekturę "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Dodatkowo przez cały rok czytano Antologię Niepodległości, specjalnie przygotowany z tej okazji wybór utworów z kanonu polskiej literatury patriotycznej. "Przedwiośnie" podczas finału akcji było czytane w niemal trzech tysiącach miejsc na całym świecie, w tym w 33 krajach. 

Podczas ósmej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii. W 2019 roku było to osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. W 2019 roku Kancelaria Prezydenta RP opublikowała również specjalne wydanie nowel w alfabecie Braille’a, które zostało przesłane do ośrodków dla osób niewidomych w całej Polsce. 

Dwa lata temu, podczas dziewiątej edycji akcji, odczytywano "Balladynę" Juliusza Słowackiego, a rok temu, podczas dziesiątej edycji - odczytywano fragmenty "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W tym roku Narodowe Czytanie obejmie "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, z okazji dwusetnej rocznicy ich wydania. 


ZOBACZ ZAPROSZENIE PARY PREZYDENCKIEJ Z FRAGMENTEM LEKTURY:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Kancelarii Prezydenta RP - Prezydent.pl 


PAP/ho/rk 

Czytaj także

Ukraina polskich romantyków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 22:00
"Step, koń, Kozak, ciemność, jedna dzika dusza" - pisał Antoni Malczewski w wydanej w 1825 roku powieści poetyckiej "Maria". W "Strefie literatury" sięgnęliśmy do twórczości polskich romantyków, którzy stworzyli obecny wciąż w naszej kulturze obraz i mit Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziedziniec Kultury - współcześni artyści i romantyzm

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 10:00
Inspiracją dla Dziedzińca Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To symboliczne wkroczenie Polski w epokę romantyzmu zostanie zestawione ze światem współczesnej muzyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ballady i romanse na jazzowo" - Mickiewicz dla kraju i zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 11:05
- Nie gonimy oryginału, natomiast chcemy zainteresować publiczność w ten sposób, że dowie się o czym są te utwory, że jest taki ktoś jak Mickiewicz. Chcemy zachęcić słuchaczy do sięgnięcia do źródła - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków Nikola Kołodziejczyk. Artysta z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego przygotował projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romantycy w podróży

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 17:00
W audycji z cyklu "Lato polskiego romantyzmu" tym razem eksplorowaliśmy motyw podróży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Romantyzm to sama istota polskości". Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 15:02
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i Romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W wideo opublikowanym na Twitterze para prezydencka zaprosiła Polaków na to wydarzenie.
rozwiń zwiń