"W górach ważniejsza od kondycji jest głowa". Monika Witkowska o zdobyciu K2

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 11:12
- Już niedaleko szczytu wyszło słońce. To był chyba najpiękniejszy wschód słońca, jaki widziałam w górach. Pomyślałam sobie: "o kurczę, to druga góra świata". Zawsze jednak tłumię trochę tę radość. Uważam, że przyjdzie na nią czas dopiero, jak się zejdzie do bazy, a większość wypadków jest niestety na zejściu - mówiła w "Poranku Dwójki" Monika Witkowska, druga Polka w historii, która zdobyła K2.
Monika Witkowska na ośmiotysięczniki wspina się od blisko dziesięciu lat
Monika Witkowska na ośmiotysięczniki wspina się od blisko dziesięciu latFoto: Krzysztof Kuczyk/Forum

Przed nią była tylko Wanda Rutkiewicz

Odwiedziła niemal 180 krajów. Na ośmiotysięczniki wspina się od blisko dziesięciu lat. Na swoim koncie ma zdobycie Mount Everestu (8848 m), Manaslu (8156 m) i Lhotse (8516 m). 22 lipca jako druga Polka w historii - po Wandzie Rutkiewicz - zdobyła K2, najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi i najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik.

- Ciągle mam jeszcze przeświadczenie, że to się nie zdarzyło, że ktoś mnie zaraz obudzi i powie: "Wstawaj i ruszaj, bo szczyt jest dopiero przed tobą" - wyznała w audycji Monika Witkowska.

"K2 nie jest dla mięczaków"

Podróżniczka, himalaistka, pisarka zwracała uwagę na rolę psychiki w czasie wysokogórskich wypraw. - Myśl, że mogę zdobyć K2, pojawiła się we mnie po przejściu odcinka zwanego "szyjką butelki". Miałam tam jeszcze taki trudny moment, chciałam nawet odpuścić. Po chwili pomyślałam jednak: "K2 nie jest dla mięczaków, nie po to doszłam do tego momentu, żeby teraz rezygnować". Uważam, że w każdych wyższych górach o sukcesie w większym stopniu decyduje to, co mamy w głowie, umiejętność mobilizacji niż kondycja - podkreślała.

W ubiegłym roku Monika Witkowska, nie mogąc wybrać się na planowaną wyprawę na K2, podjęła próbę zdobycia szczytu Broad Peak. Nie udało się. Podobnie jak wcześniej Wandzie Rutkiewicz… Ale z upadku, który mógł się skończyć tragicznie, wyszła cało. Swoje wspomnienia spisała w książce "Broad Peak. Darowane życie", o której również opowiadała słuchaczom Dwójki.


Posłuchaj
17:16 Poranek Dwójki 2.09.2022 witkowska.mp3 Rozmowa z Moniką Witkowską - drugą Polką w historii, która zdobyła K2 (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Monika Witkowska (podróżniczka, himalaistka, pisarka)

Data emisji: 2.09.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz – "Na jednej linie"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 12:27
W roku trzydziestej rocznicy zaginięcia Wandy Rutkiewicz, w Trójce czytaliśmy fragmenty książki "Na jednej linie" autorstwa polskiej himalaistki. To opowieść o pierwszych wspinaczkach i wyprawie na Mount Everest. Wanda Rutkiewicz jest jedną z patronek 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bargiel nie odpuszcza. Chce zdobyć Everest bez użycia tlenu i zjechać ze szczytu na nartach

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 17:39
"Everest Ski Challenge" to projekt, podczas którego Andrzej Bargiel chce zdobyć Mount Everest bez użycia tlenu i zjechać z "dachu świata" na nartach. Wyprawa na najwyższy szczyt globu rozpocznie się w czwartek 25 sierpnia.
rozwiń zwiń