Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 11:00
- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLINFoto: Eugeniusz Helbert/Forum
  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody POLIN 2022. 
  • Nagroda przyznawana jest osobom lub organizacjom, które działają na rzecz budowania relacji polsko-żydowskich oraz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. 
  • Kandydatury można zgłaszać do 30 września 2022. 


Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody POLIN 2022. Wyróżnienie może powędrować do osób lub organizacji, które działają na rzecz budowania relacji polsko-żydowskich oraz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Kandydatury można zgłaszać do 30 września 2022 za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej Muzeum. Lista laureatów zostanie podana 30 listopada 2022 r. 

Dzięki Nagrodzie POLIN chcemy promować postawy, które staną się inspiracją i impulsem do działania dla innych. Ludzie, którzy utrwalają polsko-żydowskie dziedzictwo, pielęgnują pamięć, odkrywają lokalną historię, a w konsekwencji - szerzą wiedzę o wielokulturowej przeszłości Polski i budują mosty między przeszłością a przyszłością - są godni naszego najwyższego uznania - czytamy na stronie internetowej muzeum.

Ochrona materialnego dziedzictwa, działania warsztatowe, edukacyjne, artystyczne

Pamięć o historii polskich Żydów można chronić w bardzo różny sposób, na przykład poprzez pielęgnowanie materialnych pozostałości po społeczności żydowskiej w Polsce. Choć nie tylko. - Dbanie o materialne dziedzictwo żydowskie w Polsce lub na terenach byłej Polski jest działaniem najbardziej zauważalnym (…) - mówił Radosław Wójcik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na antenie radiowej Dwójki.

- Jeśli chodzi o Nagrodę POLIN, nie ograniczamy się. Bardzo często nasi finaliści prowadzą działalność edukacyjną, jest wiele osób, które prowadzą działania warsztatowe, działania artystyczne. Niektórzy tłumaczą księgi pamięci, nawiązują kontakt z mieszkającymi w małych lub większych miejscowościach potomkami polskich Żydów. Ale także np. prowadzą działalność w internecie, promując kulturę żydowską, literaturę, sztukę - dodał gość Dwójki.

"Nagłaśniając, dajemy impuls innym"

Osób działających na polu utrzymywania pamięci o społeczności żydowskiej w Polsce jest bardzo dużo i liczba ta nie maleje. - Myślę, że jest to efekt działania na wielu płaszczyznach i mam nadzieję, że do tego Nagroda POLIN się przyczynia. Ma ona na celu pokazywanie tego, co w społecznościach lokalnych robi np. nasz sąsiad, sąsiadka, o czym możemy nie wiedzieć, gdyż działania prowadzone są np. na oddalonym o kilka kilometrów cmentarzu lub w internecie. Nagłaśniając te działania, dajemy impuls innym do tego, że może warto zapytać czy włączyć w działania - dodał.

Jak dodał Radosław Wójcik, efekt działań jest wyraźnie widoczny. - Obserwujemy go każdego roku, np. kiedy finaliści albo laureaci naszego konkursu, którzy prowadzili działania na cmentarzach w grupach kilkuosobowych z wolontariuszami w liczbie 7-10 [po konkursie - red.] gromadzą grupę w liczbie 40 osób - opowiadał rozmówca Dwójki.

"Powinność"

Co kieruje osobami, które zajmują się ochroną pamięci o polskich Żydach? - Zwykle słyszymy odpowiedź, że "czują pewną powinność", choć nie wiedzą, z czego ona wynika (…) - mówił Radosław Wójcik. - Słyszymy często, że zapewne ludzie, którzy działają w tym obszarze, to potomkowie polskich Żydów. To nieprawda. Większość finalistów Nagrody POLIN nie ma takiej historii rodzinnej (…). Często pojawiającą się odpowiedzią jest to, że oni w pewnym momencie poczuli niezgodę na to, że w ich małym miasteczku lub większej miejscowości pewna część ludzi została zapomniana - podkreślił rozmówca Dwójki.
 


Posłuchaj
06:51 _PR2_AAC 2022_09_15-07-43-42-polin.mp3 Radosław Wójcik z Muzeum Historii Żydów Polskich o Nagrodzie POLIN (Poranek Dwójki)

 
Czytaj także: 

***

Gość: Radosław Wójcik (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

RozmawiałaAldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 7.43

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

djr

Czytaj także

"Dziedzictwo" - metakomentarz do wystawy stałej Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:00
- Pomysł, żeby upamiętnić w Muzeum wybitnych, polskich Żydów istniał już od początku, gdy trwały prace nad wystawą stałą, czyli 15 lat temu - opowiadała w Dwójce dr Tamara Sztyma, kuratorka galerii "Dziedzictwo" w ponownie otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Smakołyki w Muzeum Polin

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 14:14
Co łączy placki ziemniaczane z latkesami, a gołąbki z holiszkami? Jaki związek ma czulent z adafiną? Skąd wzięły są białysy? Dlaczego nowojorczycy uważają ogórki kiszone i barszcz za dania żydowskie? Na te pytania odpowiada wystawa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", która została otwarta w Muzeum Polin.
rozwiń zwiń