REKLAMA

Zofia Bojańczyk: trzeba pamiętać o kobietach walczących w powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 10:00
- Kobiety pełniły podczas powstania w getcie warszawskim bardzo wiele ról. Były m.in. łączniczkami, sanitariuszkami, kolportowały nielegalną prasę. Mam nadzieję, że pamięć o kobietach-bohaterkach będzie coraz bardziej widoczna - mówiła w Poranku Dwójki Zofia Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich
POLIN Muzeum Historii Żydów PolskichFoto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

getto serwis 1200.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
17:34 Dwójka 2021_04_19 Poranek Dwójki.mp3 Rozmowa o akcji Żonkile 2021 z Zofią Bojańczyk i Pawłem Szamburskim (Poranek Dwójki)

 

 

19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przypomina tę rocznicę podkreślając rolę, jaką w powstaniu odegrały kobiety. Żydówki w czasie powstania kolportowały nielegalną prasę, zajmowały się rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami. 

O udziale kobiet w powstaniu w getcie warszawskim oraz o tegorocznych wydarzeniach rozmawialiśmy z Zofią Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów POLIN oraz Pawłem Szamburskim - autorem koncertu "Córki, matki, robotnice". 

Żonkil POLIN 1200.png
Dlaczego żonkil jest symbolem powstania w getcie warszawskim?

- Przez długie lata i Muzeum POLIN i wiele innych organizacji starało się przywrócić pamięć o powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku. Mam wrażenie, że to się udało. Coraz więcej Polaków tę datę identyfikuje z powstaniem w getcie. Natomiast cały czas brakowało informacji o tym, że walczyli tam nie tylko mężczyźni - mówiła Zofia Bojańczyk. 

Kobiety walczące

W powstaniu kobiety walczyły na równi z mężczyznami, a także pełniły wiele innych ról. Nie wiadomo dokładnie, ile ich było, ale na listach poległych kobiet było 30 procent.

- Dziewięć bohaterek chcemy w tym roku szczególnie upamiętnić. Są to: Szoszana Kossower, Irka Gelblum, Dorka Goldkorn, a także mniej znane - Tosia Altman, Niuta Tajtelbaum, Mira Fuchrer, Rachela Zylberberg, Rywka Pasamonik - opowiadała Zofia Bojańczyk.

W ostatnich dniach pogoda bardzo nam nie sprzyjała, ale udało się! Na tzw. "warszawskiej patelni" od dzisiaj do 2 maja...

Opublikowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Niedziela, 18 kwietnia 2021

Program obchodów

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim odbywa się w sposób hybrydowy. Wiele wydarzeń dzieje się tylko online. 19 kwietnia o 20.30 odbędzie się koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube.

- Będzie to nasza interpretacji muzyki jidysz i tych utworów - mówił Paweł Szamburski.

Czytaj także:

W programie obchodów także rozdawanie papierowych żonkili na ulicach Warszawy, a w ramach programu online m.in. transmisja oficjalnych uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta, filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej oraz program dla szkół.

- W tym roku do akcji Żonkile zgłosiło się ponad 4 tysiące szkół z całej Polski. Przygotowaliśmy dla nich filmy edukacyjne oraz słuchowiska - zaznaczyła Zofia Bojańczyk.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Zofia Bojańczyk (Muzeum Historii Żydów POLIN) i Paweł Szamburski (autor koncertu)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 9.30

nk

Czytaj także

W hołdzie muzykom z getta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 20:39
W "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Zabrzmiały utwory Mozarta, Schuberta i Weinberga. Koncert był upamiętnieniem Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i jej wyjątkowej solistki - Josimy Feldschuh.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja Żonkile w tym roku wirtualnie. Ruszyły zapisy dla szkół

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 17:17
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprasza do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Ze względu na pandemię większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Rekrutacja do udziału w akcji ruszyła 11 lutego.
rozwiń zwiń