REKLAMA

Andrzej Chłopecki - wspomnienie w dziesiątą rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 12:02
- Andrzej żył muzyką, to było jego życie, jego pasja. Starał się nową muzykę w Polsce kształtować i starał się szukać możliwości, żeby zamawiać utwory u kompozytorów - mówił o Andrzeju Chłopeckim wrocławski kompozytor Marcin Bortnowski. Niezapomniany krytyk zmarł 23 września 2012 roku. 
Andrzej Chłopecki był wybitnym publicystą, samotnym wilkiem polskiej krytyki muzycznej
Andrzej Chłopecki był wybitnym publicystą, "samotnym wilkiem" polskiej krytyki muzycznejFoto: Jan Bebel/zbiory Archiwum Polskiego Radia

Andrzej Chłopecki zaraz po studiach związał się z Polskim Radiem, gdzie pracował przez całe swoje życie z dziesięcioletnią przerwą zapoczątkowaną w stanie wojennym. Wykładał też w Akademii Muzycznej w Katowicach czy w Studium Badań Literackich przy PAN. Pisał recenzje, artykuły, eseje, komentarze i rozprawy. 

Nigdy nie krytykował negatywnie

Andrzej Chłopecki współpracował z kompozytorami różnych generacji na wielu polach. - Andrzeja Chłopeckiego poznałam, gdy byłam młoda, mój mąż był mody i Andrzej Chłopecki był młody - wspominała Andrzeja Chłopeckiego na antenie radiowej Dwójki Grażyna Krzanowska, żona przedwcześnie zmarłego kompozytora Andrzeja Krzanowskiego. - Później nie utrzymaliśmy tak bliskich kontaktów, ale w latach młodzieńczych już był bardzo inspirujący. Jego głos był nieprawdopodobnie docierający, poruszający różne przestrzenie do przemyśleń. Pamiętam, że nigdy nie byłam świadkiem, żeby Chłopecki, który był wybitnym krytykiem, krytykował kogoś negatywnie. Wówczas, wydaje mi się, że milczał (...). On wspierał, pobudzał, zachęcał. Gdy zobaczył coś ciekawego u kogokolwiek w muzyce, mówił o tym bardzo głośno - podkreślała.

[YouTube/PWM Edition]

Żył muzyką

Andrzej Chłopecki pełnił wiele funkcji związanych z muzyką współczesną, między innymi wchodził w skład rady programowej Festiwalu "Warszawska Jesień". - Poznałem Andrzeja w 2002 roku. Zamówił u mnie utwór White Angels (...) - mówił Marcin Bortnowski, wrocławski kompozytor. - Od tego zaczęła się nasza znajomość, która przybrała na sile, gdy Andrzej został dyrektorem festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu. Działałem wtedy w oddziale wrocławskim Związku Kompozytorów Polskich (...). Z jego inicjatywy i inspiracji powstało tyle muzyki, że trudno będzie doścignąć komuś jego działalność - podkreślił rozmówca radiowej Dwójki.

 

Posłuchaj
06:11 PR2 2022_09_23-08-06-50-chlopecki.mp3 Grażyna Krzanowska i Marcin Bortnowski wspominają Andrzeja Chłopeckiego (Poranek Dwójki)

Czytaj także:

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Grażyna Krzanowska (organizatorka Jesiennego Festiwalu Muzycznego Alkagran, żona kompozytora Andrzeja Krzanowskiego) i Marcin Bortnowski (wrocławski kompozytor)

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 8.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

djr

Czytaj także

Wojciech Kilar: muzykę pisałem dla własnej przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 14:00
- Nigdy niczego nie koncypowałem, nie zastanawiałem się nad drogą, którą mam iść. Mam nadzieję, że dzięki temu powstało kilka utworów, które nie są jedynie wytworem czystego rzemiosła, a szczerą wypowiedzią człowieka - mówił Wojciech Kilar w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki. W niedzielę 17 lipca minie 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy fragmenty nagranych z nim rozmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

65. Warszawska Jesień. Rüdiger Bohn: poziom warsztatów jest wyższy niż 20 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 14:39
- Uczestników warsztatów coraz częściej cechują dwie rzeczy. Po pierwsze tego chcą, a po drugie wiedzą o wiele więcej o muzyce współczesnej. Zaczynają interesować się nią już wcześniej, obcowanie z nią staje się coraz bardziej oczywiste. Zaczynamy więc na nieco innym poziomie niż przed dziewiętnastoma, dwudziestoma laty - mówił w radiowej Dwójce Rüdiger Bohn, niemiecki dyrygent i pedagog.
rozwiń zwiń