Agata Szymczewska, Anna Sułkowska-Migoń, Jadwiga Mackiewicz laureatkami Koryfeuszy Muzyki Polskiej 

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 13:50
- Muzyka jest czymś wspaniałym, bez muzyki nie można żyć pełnią życia - mówiła w rozmowie z radiową Dwójką Jadwiga Mackiewicz, laureatka honorowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022.
Agata Szymczewska, k ompozytor Jerzy Kornowicz (P), skrzypek Wincenty Krawczyk (2P) podczas gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022
Agata Szymczewska, k ompozytor Jerzy Kornowicz (P), skrzypek Wincenty Krawczyk (2P) podczas gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022 wręczono 13 listopada w Warszawie.
  • Za wydarzenie roku został uznany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
  • Nagrodę w kategorii Odkrycie Roku przyznano dyrygentce Annie Sułkowskiej-Migoń.
  • Laureatką Koryfeusza w kategorii Osobowość Roku została Agata Szymczewska.
  • Honorowym Koryfeuszem wyróżniono Jadwigę Mackiewicz - Ciocię Jadzię.

Gala wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022 odbyła się 13 listopada w Warszawie. W tym roku wszystkie indywidualne laury powędrowały do wyjątkowych kobiet związanych z polską muzyką. 

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wydarzeniem roku

Za wydarzenie roku uznany został XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. - Od pierwszego swojego utworu Fryderyk Chopin stał się koryfeuszem kultury polskiej - mówił Stanisław Leszczyński, wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina  odbierając nagrodę. - Nagroda Koryfeusz po raz wtóry jest przyznana konkursowi, a zatem nie ja powinienem odbierać tę nagrodę, ale wszyscy, którzy przyczynili się do tak szerokiego dostępu konkursu w Polsce i na świecie - zaznaczył. 

<<<ZOBACZ SERWIS POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY KONKURSOWI CHOPINOWSKIEMU 2022>>>

"Chcę podążać tą drogą"

Laureatką nagrody w kategorii Odkrycie Roku została dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń. - Sama nominacja była wielkim wyróżnieniem, ale ja przede wszystkim świętuję i podsumowuję ostatni rok, bo dla mnie samej było to odkrycie mojego życia, nie tylko konkurs, stypendia, ale przede wszystkim odkrycie, że chcę to robić, chcę być dyrygentką, czuję się w tym świetnie i chcę podążać tą drogą - mówiła dyrygentka w wywiadzie z radiową Dwójką po odebraniu nagrody. 

[źródło: Dwójka - Program Drugi Polskiego Radia]

"Docenienie wielkiego trudu"

Laureatką nagrody w kategorii Osobowość Roku została Agata Szymczewska, skrzypaczka ściśle związana z Dwójką, gdzie wielokrotnie pojawiała się na antenie jako wykonawczyni, rozmówczyni, ekspertka czy uczestniczka audycji z cyklu "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki". 

- Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej to dla mnie docenienie wielkiego trudu, jaki wkładam w swoją pracę, od wielu już lat promuję postać Henryka Wieniawskiego, jak również wielu innych kompozytorów muzyki polskiej, poprzez działalność koncertową, edukacyjną, popularyzatorską - podkreśliła w rozmowie z radiową Dwójką.

Posłuchaj
05:49 poranek-dwojki-koryfeusze-2022_11_14-08-38-21.mp3 Podsumowanie Gali Wręczenia Nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)

 

Ciocia Jadzia wyróżniona 

Honorowego Koryfeusza otrzymała Jadwiga Mackiewicz, znana jako Ciocia Jadzia, propagatorka muzyki klasycznej wśród dzieci, uwielbiana przez młodych melomanów. - Jestem bardzo wzruszona po uroczystości wręczenia honorowego Koryfeusza. (...) - mówiła Jadwiga Mackiewicz. - Owacje były takie, że chyba były to "moje" dzieci na tej widowni. Muzyka jest czymś wspaniałym, bez muzyki nie można żyć pełnią życia - podkreśliła.

Honorową nagrodę Koryfeusz otrzymali w minionych latach m.in. Jan Krenz, Wojciech KilarAgata Zubel i Włodzimierz Nahorny


Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Materiał: Karol Furtak

Goście: Stanisław Leszczyński (wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina), Anna Sułkowska-Migoń (dyrygentka), Agata Szymczewska (skrzypaczka)

Data emisji: 14.11.2022

Godzina emisji: 8.30

djr/kor

Czytaj także

Agata Szymczewska: oddamy hołd Wieniawskiemu koncertem urodzinowym

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:00
- Muzyka Wieniawskiego jest naprawdę przepiękna. To nasz wspaniały, wybitny skrzypek, a w drugiej kolejności kompozytor. Był przede wszystkim fenomenalnym artystą - mówiła Agata Szymczewska, która w sobotę (10.07) w kolejnej "Miejscówce z Dwójką" zagra z okazji 186. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasadorka Konkursu Wieniawskiego: nie sądziłam, że to tyle pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 12:15
- Przed wyjazdem do Poznania zastanawiałam się, jak to będzie wyglądało. Nikt z organizatorów Konkursu Wieniawskiego do końca nie wiedział, jakie zadania zostaną mi powierzone. Z racji swojej otwartości powiedziałam, że to się okaże, zobaczymy, co przyniesie życie - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, ambasadorka zakończonej niedawno rywalizacji młodych skrzypków i skrzypaczek.
rozwiń zwiń